Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzała kontrolę realizacji procedur zakupowych przez spółki Skarbu Państwa. Z raportu wynika, że w większości z nich nie wykazano rażących nieprawidłowości.
13 spółek w okresie objętym kontrolą z różnych przyczyn odnotowało pogorszenie wyników ekonomiczno-finansowych, przy czym w trzech spółkach miało ono związek, w różnej skali, z realizowanymi zakupami zaopatrzeniowymi. Są to PGE SA, WPRD SA oraz Totalizator Sportowy sp. z o.o. Jednak tylko w przypadku tej ostatniej spółki (podlegającej Ministerstwu Finansów) NIK postanowił złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
"Zarząd Totalizatora Sportowego sp. z o.o., wykonując zadania w ramach realizacji monopolu państwa w obszarze gier na automatach poza kasynami gry, pomijając tryb konkurencyjny, dokonał zakupu systemu centralnego i terminali do gry od dostawcy nieposiadającego kompetencji w tym zakresie. W konsekwencji, w ocenie NIK, poniósł szkodę majątkową w wysokości co najmniej 9,8 mln zł" - poinformował NIK.
W związku z tym Departament Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji w NIK już 16 listopada 2020 roku złożył zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jego przedmiotem jest podejrzenie popełnienia przestępstwa przez zarząd Totalizatora Sportowego sp. z o.o. poprzez dokonanie bez zachowania konkurencyjnego trybu wyboru dostawcy 300 terminali do gier hazardowych wraz z oprogramowaniem oraz zakup licencji do centralnego systemu zarządzania terminalami, a także odstąpienie od dochodzenia części kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez tego dostawcę.
Raport i informację o zawiadomieniu do prokuratury opublikowano 29 czerwca na stronie NIK oraz na Twitterze. Poprosiliśmy o stanowisko Totalizator Sportowy, gdy spółka ustosunkuje się do zarzutów NIK, załączymy jej odpowiedź do artykułu.