CIT-8. Ważna informacja dla przedsiębiorców. 30 czerwca mija termin złożenia zeznania podatkowego

Zeznanie CIT-8 składają podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych z wyjątkiem podmiotów zwolnionych od podatku na podstawie ustawy o CIT. W środę 30 czerwca mija termin na jego złożenie.

Osoby prawne, np. spółki z o.o. i akcyjne, rozliczają się z fiskusem na formularzu CIT-8. W tym roku trzeba go złożyć do 30 czerwca. Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, termin został przesunięty o trzy miesiące ze względu na epidemię.

Zobacz wideo Magdalena Biejat o "Recepcie dla Polski"

Termin na złożenie CIT-8 mija w środę 30 czerwca. Czasu zatem zostało niewiele. Problemem dla przedsiębiorców może być to, że zeznanie CIT-8 staje się coraz bardziej skomplikowane.

- Formularz jest coraz bardziej rozbudowany, przybywa nowych załączników - wyliczał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. - Najnowsza wersja CIT-8 została udostępniona w systemie e-Deklaracje dopiero w pierwszej połowie czerwca - podkreślał ekspert.

Co nowego znajdą przedsiębiorcy w zeznaniu za zeszły rok? "Przede wszystkim mogą po raz pierwszy skorzystać z ulgi na złe długi. W tym celu należy wypełnić załącznik CIT/WZ. To trudna sprawa, bo trzeba w nim szczegółowo opisać każdą transakcję. Ci, którzy zaangażowali się w walkę z Covid-19, mogą skorzystać ze zwiększonej ulgi. Darowiznę, np. na służbę zdrowia, wolno odliczyć nawet w podwójnej kwocie (wysokość odpisu zależy od tego, kiedy ją przekazaliśmy). Wykazujemy ją w załączniku CIT-8/O" - podaje "Rz".

Kto składa zeznanie podatkowe CIT-8?

  • osoby prawne, na przykład spółki z o.o. i akcyjne, stowarzyszenia, spółdzielnie;
  • spółki kapitałowe w organizacji, czyli na etapie od zawarcia umowy spółki do uzyskania wpisu do rejestru;
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek bez osobowości prawnej (na przykład wspólnota mieszkaniowa);
  • spółki komandytowo-akcyjne;
  • spółki komandytowe;
  • spółki niemające osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym kraju jeżeli zgodnie z przepisami podatkowymi tego innego państwa są traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

Jakie obowiązują stawki podatku CIT?

W podatku CIT obowiązują dwie stawki podatkowe:

  • 19 proc. podstawy opodatkowania - standardowa stawka podatku CIT;
  • 9 proc. podstawy opodatkowania - dotyczy małych podatników, których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 2 mln euro, a także podatników rozpoczynających działalność, od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych.
Więcej o: