CIT-8. Ważna informacja dla przedsiębiorców. 30 czerwca mija termin złożenia zeznania podatkowego

Zeznanie CIT-8 składają podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych z wyjątkiem podmiotów zwolnionych od podatku na podstawie ustawy o CIT. W środę 30 czerwca mija termin na jego złożenie.

Osoby prawne, np. spółki z o.o. i akcyjne, rozliczają się z fiskusem na formularzu CIT-8. W tym roku trzeba go złożyć do 30 czerwca. Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, termin został przesunięty o trzy miesiące ze względu na epidemię.

Zobacz wideo Magdalena Biejat o "Recepcie dla Polski"

Termin na złożenie CIT-8 mija w środę 30 czerwca. Czasu zatem zostało niewiele. Problemem dla przedsiębiorców może być to, że zeznanie CIT-8 staje się coraz bardziej skomplikowane.

- Formularz jest coraz bardziej rozbudowany, przybywa nowych załączników - wyliczał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. - Najnowsza wersja CIT-8 została udostępniona w systemie e-Deklaracje dopiero w pierwszej połowie czerwca - podkreślał ekspert.

Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę Ta ulga podatkowa to hit. Polacy średnio oszczędzają dzięki niej ponad 14 tys. zł na głowę

Co nowego znajdą przedsiębiorcy w zeznaniu za zeszły rok? "Przede wszystkim mogą po raz pierwszy skorzystać z ulgi na złe długi. W tym celu należy wypełnić załącznik CIT/WZ. To trudna sprawa, bo trzeba w nim szczegółowo opisać każdą transakcję. Ci, którzy zaangażowali się w walkę z Covid-19, mogą skorzystać ze zwiększonej ulgi. Darowiznę, np. na służbę zdrowia, wolno odliczyć nawet w podwójnej kwocie (wysokość odpisu zależy od tego, kiedy ją przekazaliśmy). Wykazujemy ją w załączniku CIT-8/O" - podaje "Rz".

Kto składa zeznanie podatkowe CIT-8?

  • osoby prawne, na przykład spółki z o.o. i akcyjne, stowarzyszenia, spółdzielnie;
  • spółki kapitałowe w organizacji, czyli na etapie od zawarcia umowy spółki do uzyskania wpisu do rejestru;
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek bez osobowości prawnej (na przykład wspólnota mieszkaniowa);
  • spółki komandytowo-akcyjne;
  • spółki komandytowe;
  • spółki niemające osobowości prawnej z siedzibą lub zarządem w innym kraju jeżeli zgodnie z przepisami podatkowymi tego innego państwa są traktowane jako osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

Jakie obowiązują stawki podatku CIT?

W podatku CIT obowiązują dwie stawki podatkowe:

  • 19 proc. podstawy opodatkowania - standardowa stawka podatku CIT;
  • 9 proc. podstawy opodatkowania - dotyczy małych podatników, których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 2 mln euro, a także podatników rozpoczynających działalność, od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych.
Więcej o: