Benzyna w Polsce najdroższa od siedmiu lat. Analitycy: To nie koniec. Ceny pójdą jeszcze w górę

Ceny benzyny na stacjach paliw w Polsce zbliżają się do wartości 6 zł za litr i są obecnie najwyższe od 7 lat. A to może być dopiero początek wzrostów - zapowiadają eksperci.
Zobacz wideo Pierwsze w historii tankowanie samolotu przez drona

Początek tegorocznych wakacji przyniósł podwyżki cen paliw na stacjach. Za benzynę płaci się najwięcej od 2014 r.

Wzrost cen paliw na polskich stacjach

W ostatnim tygodniu przeciętna cena detaliczna benzyny BP 95 wzrosła o 11 gr/l. Na koniec czerwca za to paliwo należało zapłacić średnio 5,49 zł/l - wynika z danych serwisu e-petrol.pl. Tymczasem cena diesla wzrosła o 12 gr i kosztuje średnio 5,43 zł/l. Cena detaliczna paliwa BP 98 wynosi przeciętnie 5,81 zł/l, a autogazu - 2,29 zł/l.

Według prognozy analityków serwisu e-petrol.pl, do 4 lipca 2021 r. ceny detaliczne paliw mogą kształtować się następująco: PB 98 - średnio 5,68-5,80 zł/litr, PB 95 - 5,38-5,49 zł/litr. Za olej napędowy trzeba będzie zapłacić przeciętnie 5,28-5,39 zł/litr, a za autogaz - 2,27-2,34 zł/l.

Czy benzyna po 6 zł za litr to realny scenariusz?

- Ceny paliw na polskich stacjach mogą dalej rosnąć w lipcu i sierpniu, lecz maksymalnie o ok. 10 gr/l - powiedział w rozmowie z money.pl Jakub Bogucki, ekspert portalu e-petrol. Zaznaczył, że kilkumiesięczne prognozowanie może zawierać błąd ze względu na możliwe pojawienie się w Polsce i Europie czwartej fali pandemii. W takiej sytuacji, ceny paliw zaczną spadać.

- Wydaje się zatem, że w tym roku raczej nie dojedziemy do tej 6 z przodu na stałe. Na pewno nie w przypadku PB 95. Może gdzieś na jakiś stacjach przy autostradzie, ale nie jest to kierunek dla cen średnich - mówi Bogucki.

Więcej o: