Morawiecki ogłasza Fundusz Polski Ład. Rząd obiecuje samorządom 20 mld złotych

Od 2 lipca samorządy będą mogły ubiegać się o sfinansowanie do 95 procent wartości inwestycji rozwojowych. To główne założenie rządowego funduszu Polski Ład, którego start zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wystąpienia w Borczu na Kaszubach szef rządu podkreślał, że nowy instrument to 20 miliardów złotych w ramach pierwszej, pilotażowej transzy. - To program bezprecedensowy, taki, w ramach którego na potrzeby mieszkańców gmin, powiatów, miast będziemy przeznaczali środki w wielkości od 80 do 95 procent na inwestycje - w przypadku budowy lub modernizacji dróg, sieci ciepłowniczej, wodociągów i kanalizacji. Do 95 procent będzie to finansować państwo polskie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Pieniądze na inwestycje dla samorządów 

Premier dodał, że fundusz ma też sfinansować inne cele. To między innymi inwestycje w kulturę, edukację, sport i rekreację oraz zdrowie. - O wszystko to będzie się można ubiegać już od jutra - zapewnił szef rządu.

"Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych" to wspólny program Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na początek dwie pilotażowe edycje programu 

Na początku BGK planuje dwie pilotażowe edycje programu, które pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji. Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami będą między innymi inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.

Proces finansowania inwestycji ma odbywać się w pełni elektronicznie, w specjalnej aplikacji BGK. Po zakończeniu naboru bank przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której premier zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

Więcej o: