Chcesz zgłosić "kozę" albo kominek? Musisz czekać, bo system od pierwszego dnia nie działa

Od 1 lipca właściciele nieruchomości muszą zarejestrować sposób ogrzewania budynku, inaczej narażą się na kary. Niestety od pierwszego dnia są problemy z działaniem systemu. Póki co dostęp do niego mają tylko gminy.

1 lipca ruszył serwis Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Przynajmniej w teorii, bo w praktyce szybko doszło do awarii - informuje TVN24. Problemy wystąpiły od samego początku, choć z informacji, jakie uzyskała redakcja, do systemu zdążyło spłynąć 1 tys. deklaracji. 

Zobacz wideo Studio Biznes

Awaria systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Na stronie CEEB dostępna na ten moment jest tylko możliwość logowanie dla gmin. To wynik nocnych prac naprawczych, które umożliwiły uruchomienie części systemu. Zamieszczono również informację o trwających pracach, które mają przywrócić funkcjonalność serwisu. 

Trwają prace nad uruchomieniem funkcjonalności działania systemu. W chwili obecnej uruchomiona została funkcjonalność logowania dla gmin, w następnej kolejności zostanie wznowiona funkcjonalność składania deklaracji dot. źródeł ciepła i spalania paliw

- brzmi komunikat. 

Ewidencja ogrzewania budynków

System Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma objąć 5 mln domów, bloków, kamienic etc. w całym kraju. Należy w nim zgłosić źródło ciepła w nieruchomości. Inwentaryzacji podlegają tradycyjne piece węglowe, kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, a także instalacje nowoczesne - fotowoltaiczne czy pompy ciepła oraz przestarzałe takie jak kominki, "kozy". Deklaracje będą musieli złożyć nie tylko bezpośredni właściciele nieruchomości, ale i zarządzający wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. 

Na złożenie dokumentów jest 12 miesięcy, chyba że budynek jest oddany do użytku - wtedy termin skraca się do 14 dni. Na szczęście wszystko będzie można zrobić przez internet. Za niedopełnienie obowiązku lub podawanie informacji niezgodnych z prawdą grożą surowe kary,  grzywna może sięgnąć do 5 tys. zł. Prawdziwość informacji ma prawo zweryfikować Straż Miejska.

Więcej o: