Zakaz handlu. Czy 4 lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostały zaledwie trzy z siedmiu zaplanowanych na ten rok niedziel bez zakazu. Czy 4 lipca to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, z czego cztery już za nami.

Zakupy PiS chce skończyć z obchodzeniem zakazu handlu. Śniadek: Ustawa gotowa

Czy 4 lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

4 lipca to niedziela niehandlowa, zatem większość sklepów będzie zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe, w tym Lidl i Biedronka.

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy małych sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Żeby takie sklepy były otwarte, za ladą musi jednak stanąć właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło.

Jednak sklepy coraz częściej wykorzystują furtkę, jaką jest możliwość otwarcia w niedzielę placówek pocztowych. W niedziele działają więc niektóre placówki Polo Market, które mają taki status.

Żabka postawi kolejne sklepy bez kas. Żappka Store pojawią się w Warszawie i Krakowie (zdjęcie ilustracyjne) Żabka postawi kolejne sklepy bez kas. Żappka Store pojawi się w Warszawie

Kiedy niedziele handlowe w 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko trzy. Najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero po wakacjach, gdy uczniowie wracają do szkół. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco:

  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: