500 plus. Od 1 stycznia 2022 r. możliwe duże zmiany w programie. Rząd opublikował projekt ustawy

Wnioski składane elektroniczne i wypłata świadczenia w formie bezgotówkowej - to najważniejsze zmiany dotyczące programu Rodzina 500 plus, nad którymi pracuje rząd. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.
Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

W poniedziałek rano na stronach internetowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowej ustawy. Zgodnie z jego założeniami, obsługą programu Rodzina 500 plus ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie samorządy.

Konferencja ministra Mateusza Morawieckiego w WarszawieCiągną, wyciągnąć nie mogą. Od 5 lat PiS-owi nie udaje się zgładzić OFE

500 plus. Koniec z gotówką do ręki

Obecnie rodzic ubiegający się o świadczenie 500 plus może wystąpić ze specjalnym wnioskiem do urzędu gminy, w której mieszka. Można to zrobić za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie. Tymczasem proponowane przez rząd rozwiązanie zakłada, że rodzice starający się o 500 plus będą mogli składać wnioski wyłącznie on-line. - Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz - poinformowała w maju minister rodziny Marlena Maląg. Kolejna ważna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Ustawa przewiduje, że rodzice będą mogli otrzymywać 500 plus wyłącznie na konto bankowe. Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Zmiany w programie Rodzina 500 plus mogą przynieść ok. 3,1 mld zł oszczędności w okresie 10 lat. Z drugiej strony nowe rozwiązania mogą utrudnić ubieganie się i pobieranie świadczenia w przypadku osób, które nie mają dostępu do internetu lub konta bankowego.

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznejPolski Ład. PiS zaoferuje rodzinom nawet 24 tys. zł. Jest jeden warunek

500 plus. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Na dzień dzisiejszy, wnioski do programu można składać przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia oraz z wykorzystaniem serwisów transakcyjnych banków. Istnieje także możliwość złożenia papierowego formularza. Jak informowała w marcu minister Marlena Maląg, na 2,6 mln złożonych wniosków, aż 2,3 mln spłynęło z bankowości elektronicznej. Kolejne 186 tys. przez portal Emp@tia i tylko 125 tys. przez PUE ZUS. 

Więcej o: