Wniosek o upadłość Ursusa, producenta ciągników rolniczych, składali wierzyciele Getin Noble Bank i PKO BP. Postanowienie sądu jest nieprawomocne, ale jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania - podaje "Rzeczpospolita".
Ursus od kilku lat zmagał się z problemami finansowymi. Pod koniec 2020 r. spółka złożyła wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne, a w marcu br. o otwarcie postępowania sanacyjnego. Jednak 12 lipca sąd rejonowy w Warszawie odrzucił go i ogłosił upadłość Ursusa, a KGS Restrukturyzacje została wyznaczona na syndyka.
Na początku roku spółce wypowiedziano najważniejsze kredyty. Agencja Rozwoju Przemysłu nakazała zwrot ponad 15 mln zł. Kilka dni później z podobnym wnioskiem wystąpił mBank - podaje money.pl. Spółka zamknęła zeszły rok ze stratą netto wynoszącą 56,7 mln zł.
Ursus to spółka z sektora motoryzacyjnego, która była czołowym producentem ciągników i maszyn rolniczych. Powstała w 1893 roku w Warszawie z inicjatywy inżynierów Ludwika Rossmana, Kazimierza Mateckiego i Emila Schönfelda oraz przedsiębiorców Stanisława Rostkowskiego, Aleksandra Radzikowskiego, Karola Strassburgera i Ludwika Fijałkowskiego. Na warszawską giełdę weszła w 2008 roku.