Wymiana redaktorów naczelnych w Polska Press. Orlen zwolnił Krzysztofa Zyzika

Krzysztof Zyzik z "Nowej Trybuny Opolskiej" to kolejny redaktor naczelny gazety należącej do Polska Press, który stracił pracę po przejęciu wydawnictwa przez państwowy PKN Orlen.

Krzysztof Zyzik na stanowisku redaktora naczelnego "Nowej Trybuny Opolskiej" pracował przez 14 lat. We wtorek stracił jednak posadę i tym samym stał się 14. odwołanym redaktorem naczelnym od momentu przejęcia wydawnictwa przez Orlen

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Krzysztof Zyzik od początku był krytykiem nowych właścicieli

Redaktor naczelny "Nowej Trybuny Opolskiej" w przeciwieństwie do pozostałych odwołanych nie był zatrudniony bezpośrednio przez Polska Press, a przez spółkę Pro Media. Aby go odwołać, należało więc podjąć uchwałę walnego zgromadzenia Pro Media. Jak informuje press.pl, tylko w ten sposób zarząd spółki mógł go zwolnić  bez podawania konkretnej przyczyny. 

Onet zaznacza, że Zyzik i tak długo utrzymał się na swojej pozycji. Szef "Nowej Trybuny Opolskiej" jest znany bowiem z ostrego języka i bezpośrednich opinii m.in. wobec nowego właściciela Polska Press, którymi niejednokrotnie dzielił się w mediach społecznościowych.  

Polska Press Norwegowie interweniowali w Orlenie. Chodzi o zakup Polska Press

"Wiem, że wielu uwierzyło w twardą deklarację szefa Orlenu, że zwolnień redaktorów naczelnych nie będzie. I nie będzie ingerencji w linie redakcyjne. Mnie nigdy w tym gronie 'wierzących' nie było" - pisał w mediach społecznościowych w kwietniu, gdy rozpoczęły się wielkie zwolnienia w Polska Press. 

"Nie jestem zaskoczony ani zwolnieniami, ani nazwiskami nowych naczelnych. Mam świadomość, że to jest ważny czas dla historii wolnego dziennikarstwa w Polsce. I będzie to czas zapamiętany. Zapamiętane będą także te komentarze dawnych kolegów z branży, z których bije entuzjazm, rechot i pogarda dla uczciwych i wolnych dziennikarzy" - pisał w innym z udostępnionych postów. 

Redaktor naczelny wyjaśniał również, że "NTO" to jedyny tytuł w Polska Press, który wydawany jest przez odrębną spółkę wydawniczą oraz ma drugiego udziałowca, którym jest regionalna "Solidarność"

Polska Press. 9 zmiana redaktora naczelnego od czasu przejęcia przez Orlen (zdjęcie ilustracyjne) Polska Press. Kolejna zmiana naczelnego od czasu przejęcia przez Orlen

Zwolnienia w Polska Press po przejęciu przez Orlen 

O zwolnieniach w wydawnictwie po tym, jak Polska Press przejął rządowy Orlen, pisaliśmy już wielokrotnie. Swoje stanowiska stracili m.in. wieloletni redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg, Jerzy Sułowski z "Gazety Krakowskiej", Tomasz Pietraszak z "Gazety Pomorskiej", "Expresu Bydgoskiego" i "Nowości Dziennika Toruńskiego" czy Stanisław Sowa z rzeszowskich "Nowin".

Jak podsumowała "Gazeta Wyborcza", na zwolnione stanowiska awansowali prawicowi dziennikarze, którzy są związani z Prawem i Sprawiedliwością

Więcej o: