Emerytury stażowe. "Solidarność" ruszyła z kampanią. Zbiera podpisy pod projektem ustawy

Emerytury stażowe. "Solidarność" rozpoczęła ogólnopolską kampanię i zbiera podpisy pod swoim projektem. Jakie są propozycję związkowców? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Na emerytury stażowe wyborcy czekają od początku prezydentury Andrzeja Dudy. W tej kwestii prezydent niewiele zrobił, więc inicjatywę przejęli obywatele. Jak informowaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, związek "Solidarność" złożył w połowie czerwca w Sejmie projekt ustawy o emeryturach stażowych, a od 7 lipca może zbierać pod nim podpisy.

Emerytury stażowe. Na czym polega projekt "Solidarności"?

Propozycja "Solidarności" zakłada, że prawo do emerytury stażowej przysługiwać będzie nie jak obecnie po osiągnięciu określonego wieku, a jedynie po spełnieniu kryterium stażu pracy. Kobiety miałyby uzyskać prawo do emerytury stażowej po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach.

Związek chce również, aby emerytura stażowa nie była niższa od emerytury minimalnej, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1022,30 zł "na rękę". Jak zapowiadają związkowcy, aby przejść na ten rodzaj emerytury, pracownik będzie musiał mieć uzbierany co najmniej minimalny kapitał, który pozwoli na wypłatę świadczenia nie mniejszego niż emerytura minimalna.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność", w komunikacie opublikowanym przez związek wyjaśnił, że proponowane rozwiązanie ma przede wszystkim zapewnić Polakom wybór. - W Polsce też powinniśmy pracować jak najdłużej, emerytura wypłacana zbyt wcześnie nie będzie wysoką emeryturą, ale to, co my staramy się wprowadzić do polskiego systemu, to wybór. Z takiej emerytury możemy, ale nie musimy skorzystać. Przy przechodzeniu na emeryturę są dokładne wyliczenia, ile ona będzie wynosiła, a także o ile wzrośnie, jeśli zdecyduję się na dłuższą pracę. Każdy będzie miał wybór - stwierdził.

Emerytury stażowe. Rusza kampania "Solidarności"

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" zamieścił w czwartek 15 lipca na swoim profilu na Facebooku post promujący emerytury stażowe. Związek rusza z ogólnopolską kampanią i zaczyna zbierać podpisy pod swoim projektem. Aby ten trafił do Sejmu, "Solidarność" potrzebuje 100 tys. podpisów, dlatego związkowcy chcą zachęcić Polaków do podpisywania się pod projektem.

Każda osoba posiadająca pełnię praw wyborczych może podpisać się pod projektem o emeryturach stażowych. Podpisy zbierane są w siedzibach regionalnych NSZZ "Solidarność".

Emerytury stażowe. Prezydent Andrzej Duda złoży swój projekt

Przypomnijmy, że konkurencyjny projekt przygotowuje prezydent Andrzej Duda. Emerytury stażowe to przede wszystkim zobowiązanie wyborcze głowy państwa. Był to element umów prezydenta z "Solidarnością" zarówno przed wyborami w 2015 r., jak i w 2020 r.

Projekt prezydencki różni się od projektu "Solidarności" wprowadzeniem górnej granicy wieku. Według tej propozycji, kobiety miałyby uzyskać prawo do emerytury stażowej po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni - 60 lat. Obecnie wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Więcej o: