Emerytury stażowe już w Sejmie. "Solidarność" przekazała projekt ustawy. "Staramy się wprowadzić wybór"

- To, co my staramy się wprowadzić do polskiego systemu, to wybór. W ten sposób o nowym rozwiązaniu prawnym, które ma znaleźć się w polskim systemie emerytalnym - mówią przedstawiciele "Solidarności". Związek złożył w Sejmie projekt ustawy, która ma wprowadzić emerytury stażowe.

"Solidarność" złożyła w Sejmie projekt, który ma wprowadzić nowe rozwiązanie prawne. Emerytury stażowe - jeśli znajdą poparcie większości parlamentarnej - będą bowiem przysługiwać niezależnie od wieku wymaganego do uzyskania klasycznej emerytury. Liczyć będzie się staż pracy

Zobacz wideo Czy stać nas na emerytury stażowe? Kampania wyborcza nabiera tempa

Emerytury stażowe po 50. roku życia. "Solidarność" odsłania karty

I tak kobiety mogłyby uzyskać świadczenie już w wieku 53 lat (po 35 latach pracy), a mężczyźni w wieku 58 lat - po przekroczeniu stażu pracy wynoszącego 40 lat. 

Z wyliczeń "Solidarności" wynika, że emerytura stażowa nie będzie wysoka, ale nie niższa niż minimalna, czyli - na dziś - 1250 zł brutto. 

Emerytury stażowe. "Każdy będzie miał wybór"

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność", w komunikacie opublikowanym przez związek twierdzi, że emerytura stażowa będzie bardzo niska, jeżeli będzie składała się tylko z minimalnych wynagrodzeń. 

Wyjaśnił też, że nowe rozwiązanie prawne jest dedykowane tym, którzy obawiają się, że nie doczekają standardowego świadczenia. 

- W Polsce też powinniśmy pracować jak najdłużej, emerytura wypłacana zbyt wcześnie nie będzie wysoką emeryturą, ale to, co my staramy się wprowadzić do polskiego systemu, to wybór. Z takiej emerytury możemy, ale nie musimy skorzystać. Przy przechodzeniu na emeryturę są dokładne wyliczenia, ile ona będzie wynosiła, a także o ile wzrośnie, jeśli zdecyduję się na dłuższą pracę. Każdy będzie miał wybór - stwierdził.

Prezydent Andrzej Duda złoży projekt. Emerytury stażowe nie tylko od "Solidarności"

Złożenie osobnego projektu, który wprowadzić ma emerytury stażowe, zapowiedział też prezydent Andrzej Duda. Pomóc w opracowaniu przepisów ma powołana przez głowę państwa Rada ds. Społecznych.  Zasiądzie w niej m.in. prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

- Tu, w ramach tej właśnie Rady ds. Społecznych, przed nami wyzwania, nie tylko dyskusja, ale jakaś propozycja tzw. emerytury stażowej. Właśnie wczoraj rozmawialiśmy na ten temat z panią prezes. I to na pewno jest temat, który muszę podjąć, nie mam żadnych wątpliwości. Zobowiązałem się do tego i muszę go podjąć - mówił prezydent podczas posiedzenia.

Więcej o: