ZUS. Jak wysoką emeryturę dostaniesz? Możesz to łatwo sprawdzić na PUE

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ubezpieczeni mogą sprawdzić stan swojego konta w ZUS według danych na koniec 2020 roku i prognozę przyszłej emerytury. Informacja jest dostępna wyłącznie online.
Zobacz wideo Zakupy w 100 sekund? Tomasz Blicharski z Grupy Żabka: Wiele firm chce wydłużać ten czas, my staramy się go ograniczyć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował informację o stanie konta w ZUS za 2020 rok dla 22,8 mln ubezpieczonych. Osoby w wieku powyżej 35 lat otrzymały również prognozę hipotetycznej emerytury.

Jak sprawdzić stan konta na PUE ZUS?

Informacje o stanie konta ubezpieczonego w ZUS zostały udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Wystarczy wejść w "Panel ubezpieczonego", wybrać po lewej stronie zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie "Informacja za 2020 r.".

- Tak jak w zeszłym roku nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS - powiedziała prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez TVN24 za PAP.

Waloryzacja. Na konta i subkonta ubezpieczonych wpłynęły 164 mld zł

Informacje na Platformie Usług Elektronicznych zostały udostępnione przez ZUS po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie. Jak informowaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, na konta i subkonta ubezpieczonych trafiły łącznie niemal 164 miliardy złotych.

- W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont wzrosły o 5,23 proc. Łącznie o 163 860 100 735 zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych - przekazała PAP prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska, której słowa zacytował portal Money.pl. Jako przykład podała przypadek osoby, na której koncie na koniec stycznia br. znajdowało się 450 tys. zł - w czerwcu dopisano by jej 24,3 tys. zł. - Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększył się o prawie 46 tys. zł - powiedziała prof. Uścińska.

Więcej o: