Obligacje skarbowe - czy warto inwestować w 2021 roku? Oprocentowanie, ryzyko, sposób nabycia

Obligacje skarbowe, to jeden ze sposobów na inwestowanie swoich oszczędności. Zobacz, jak i gdzie nabyć papiery wartościowe i ile wynosi roczne oprocentowanie.

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe sprzedawane przez Ministerstwo Finansów, który to resort reprezentuje Skarb Państwa. Istota ich działania sprowadza się do tego, że ministerstwo sprzedające obligacje zaciąga u kupującego pożyczkę o określonej wysokości, jednocześnie zobowiązując się do jej zwrotu z określonymi odsetkami (wykup obligacji). Skarb Państwa jest przez cały czas gwarantem wykupu obligacji oraz tego, że należne odsetki trafią do ich nabywcy, dlatego też ten sposób inwestowania uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych.

Zobacz wideo Masowe pozwy zbiorowe uderzą w Skarb Państwa? „Przedsiębiorcom puściły nerwy"

Obligacje skarbowe - ile wynosi oprocentowanie?

Pierwszego dnia każdego miesiąca roku rozpoczyna się sprzedaż nowych emisji obligacji skarbowych.

Od 1 sierpnia 2021 roku obowiązują nowe wyliczenia resortu finansów. Oprocentowanie jest stałe i wynosi obecnie 0,50 proc. w skali roku w przypadku trzymiesięcznych oszczędnościowych obligacji skarbowych. W przypadku obligacji dwuletnich oprocentowanie jest stałe i wynosi 1 proc. Przy wykupieniu trzyletnich obligacji, przez pierwszych sześć miesięcy oprocentowanie wynosi 1,10 proc., a później wyznaczane jest na podstawie wskaźnika WIBOR6M. Pozostałe sposoby inwestycji można sprawdzić na stronie obligacjeskarbowe.pl.

Obligacje skarbowe - jakie jest ryzyko?

Obligacje skarbowe przeznaczone dla odbiorców indywidualnych (tzn. oszczędnościowe) są sprzedawane co miesiąc. Cena zakupu jest stała i wynosi 100 złotych. Dlaczego warto zainwestować w obligacje? Jest to obecnie jeden z najbardziej transparentnych i bezpiecznych sposobów na pomnożenie swoich oszczędności. Emitentem papierów jest Skarb Państwa, co sprawia, że ryzyko inwestycyjne jest minimalne. Ponadto obligacje są łatwo dostępne - można je nabyć przez Internet lub telefonicznie.

Obligacje oszczędnościowe cechuje:

 • brak limitów kwotowych;
 • brak ukrytych opłat i prowizji;
 • brak konieczności zakładania konta i utrzymywania go.

Nabywca ma także możliwość przedterminowego zakończenia oszczędzania. Może on zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji, jednak musi zdawać sobie sprawę, że wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym. Opłata za przedterminowy wykup wynosi:

 • 70 gr za każdą sztukę obligacji dwuletniej (DOS), trzyletniej (TOZ), czteroletniej (COI) i rodzinnej sześcioletniej (ROS)
 • 2 zł za każdą obligację 10-letnią (EDO) i rodzinną 12-letnią (ROD). 

Ponadto przewidziana jest także premia dla dotychczasowych posiadaczy, która zakłada dodatkowy zysk przy zamianie starych obligacji na nowe. 

Obligacje skarbowe w 2021 roku - czy warto inwestować? 

Obligacje skarbowe są coraz bardziej popularne. Już w zeszłym roku Polacy wydali na papiery detaliczne najwięcej w historii - ponad 21 mld złotych. Przy tempie wzrostu, który ma miejsce w 2021 roku ekonomiści przewidują, że za dwa-trzy miesiące wynik ten zostanie poprawiony.

Najwięcej obligacji kupowanych jest na trzy miesiące, chociaż ich oprocentowanie wynosi zaledwie 0,5 proc. Wciąż jest to jednak dwa-trzy razy więcej niż w przypadku lokaty bankowej. Minusem tej opcji jest to, że oprocentowanie tych papierów jest kilka razy niższe niż panująca inflacja. Co to znaczy? Że po zakończeniu inwestycji, za zainwestowaną kwotę razem z odsetkami kupimy mniej, niż w momencie zainwestowania danej kwoty. Nieco lepiej bilans ten wygląda dopiero przy czteroletnich i dłuższych obligacjach.

Inflacja rośnie. Zdjęcie ilustracyjne.Inflacja w Polsce idzie szeroką ławą. Gdzie nie spojrzeć, tam podwyżki cen

"Gdy inflacja przyspiesza, to niestety naszą dodatkową marżę zysku konsumuje podatek od odsetek, który jest nieodłącznym elementem inwestowania w obligacje skarbowe. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób straciło dziś wiarę w niemal nieoprocentowane lokaty i wybierają w ich miejsce detaliczne papiery skarbowe, fundusze inwestycyjne czy nieruchomości" - czytamy na portalu infor.pl. 

Obligacje skarbowe - gdzie kupić obligacje?

Obligacje skarbowe można nabywać na krótki, średni lub długi okres. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem w obligacje, zastanawiają się często gdzie kupić papiery wartościowe. 

Obligacje są sprzedawane przez agenta emisji, którym jest Bank PKO BP. Są to obligacje oszczędnościowe, których oferta jest stworzona z myślą o nabywcach indywidualnych. Inwestorzy mają do wyboru kilka rodzajów papierów wartościowych:

 • trzymiesięczne,
 • dwuletnie,
 • trzyletnie,
 • czteroletnie
 • 10-letnie.

Dla beneficjentów świadczeń przyznawanych w ramach programu Rodzina 500 plus oferowane są dodatkowo dwa rodzaje obligacji rodzinnych:

 • sześcioletnie
 • 12-letnie.

Donald TuskRafalska: Tusk zlikwidowałby 500 plus. Co mówi premier o programie?

Więcej o: