Fałszywy SMS od "skarbówki" w sprawie "podatku". Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwem

"Uwaga na SMS-y z fałszywą informacją, że odbiorca musi opłacić zaległy podatek w niewielkiej kwocie" - ostrzega Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, oszuści rozsyłają wiadomości z numeru, który identyfikuje się jako "PODATNIK", aby nakłonić odbiorców do zapłaty. W SMS znajduje się link do strony www -skorzystanie z niego grozi przejęciem konta bankowego przez przestępców.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz komentuje atak hakerski na Michała Dworczyka

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami 

"Aby dodatkowo skłonić odbiorcę SMS-a do reakcji, oszuści grożą, że jeśli odbiorca nie zapłaci 'podatku', przekażą sprawę do służb windykacyjnych. W treści wiadomości SMS umieścili link do strony internetowej, na której można opłacić rzekomą zaległość. W rzeczywistości jest to fałszywa strona, która podszywa się pod usługę PayU" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Spam i Phishing wciąż zagrożeniem Spam irytuje użytkowników już 40 lat, phishing 30. Jak się bronić?

Resort ostrzega przed możliwością przejęcia konta bankowego przez przestępców. Każdy, kto otrzyma taką podejrzaną wiadomość, jest proszony o zgłoszenie tego do najbliższej jednostki Policji i poinformowanie o tym Ministerstwa Finansów mailowo na adres incydent@mf.gov.pl.

Co to jest phishing?

W wielu rozsyłanych e-mailach kryje się coś naprawdę groźnego - phishing. Nie do końca są znane pierwsze incydenty z nim związane. Jak wyjaśnialiśmy w Next.gazeta.pl, według jednej z teorii w latach 80. niejaki Brian Phish stosował techniki psychologiczne do wykradania numerów kart kredytowych. Według innego założenia "Phish" to postać fikcyjna, reprezentująca jedynie ideę funkcjonowania oszustów, których głównych celem było podszycie się pod inną osobę. Nie bez znaczenia jest też podobieństwo słowa "phishing" do "fishing", czyli wędkowania. Oszuści stosujący tę metodę cierpliwie czekają, aż ktoś "złapie się" na rozsyłane elektronicznie wiadomości.

Tak kradnie się pieniądze z kont Polaków w bankach. Eksperci nagrali rozmowy ze złodziejami (zdjęcie ilustracyjne) Tak okrada się konta Polaków w bankach. Nagrał rozmowę ze złodziejami

Ten rodzaj cyberataku wciąż stanowi realne zagrożenie dla użytkowników sieci. Pierwszy oficjalnie odnotowany tego typu atak był skierowany na osoby korzystające z usług internetowych firmy AOL. Atakujący podszywał się pod członka zespołu AOL i wysyłał wiadomość z prośbą o ujawnienie hasła, argumentując to np. potrzebą "zweryfikowania konta" lub "potwierdzenia informacji w rachunku".

Więcej o: