Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. zakazu handlu w niedziele. Zaskoczenia nie było

Trybunał Konstytucyjny nie orzekł we wtorek, jakoby zakaz handlu w niedziele był niezgodny z Konstytucją RP. Wniosek do TK w tej sprawie w 2018 r. skierowała Konfederacja Lewiatan. Stała na stanowisku, że część przepisów ustawy ograniczającej niedzielny handel m.in. ingeruje w wolność pracy.
Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele była kwestionowana we wniosku Konfederacji Lewiatan do TK w zakresie czterech przepisów - w tym tego "najważniejszego", mówiącego o ograniczeniu niedzielnego handlu.

Jak informuje PAP, dwa zaskarżone przepisy z ustawy zostały uznane za konstytucyjne. W pozostałej części sprawa została umorzona. 

Konkretnie - za zgodne z Konstytucją RP Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy mówiące o ramach czasowych, w których obowiązuje ograniczenie handlu, oraz o wejściu przepisów w życie (Konfederacja Lewiatan zarzucała zbyt krótkie vacatio legis). W zakresie m.in. samej zgodności z ustawą zasadniczą "głównego" przepisu, w którym zapisano zakaz handlu w niedziele (art. 5), TK umorzył postępowanie.

Orzeczenie zapadło większością głosów, choć były od niego dwa zdania odrębne. Zgłosili je sędziowie Zbigniew Jędrzejewski oraz Jarosław Wyrembak.

Market Bricomarche Zakaz handlu fikcją. Pierwszy market budowlany placówką pocztową

Zakaz handlu w niedziele jednak konstytucyjny

Konfederacja Lewiatan zarzuciła w 2018 r. niekonstytucyjność czterech przepisów z ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedziele. Chodziło m.in. o kluczowy przepis, mówiący, iż w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel i wykonywanie czynności związanych z handlem. Konfederacja Lewiatan przekonuje, że przepis ten m.in. różnicuje sytuację pracowników, ingeruje w wolność pracy, a także pozbawia pracowników części dotychczas wykonywanej pracy (a w rezultacie - dochodów). 

Wnioskodawca przekonywał, że przepis ten m.in. prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach czy że "powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze".

We wniosku do TK Konfederacja Lewiatan wskazywała też na inne niezgodne według niej z Konstytucją RP przepisy z ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedziele. Chodziło o fragmenty ustawy: zawierające wykaz sklepów, których nie obejmuje zakaz handlu w niedziele oraz wskazujące godziny ograniczenia ich funkcjonowania. Wskazywano też na zbyt krótki czas vacatio legis przewidziany dla ustawy.

Złote Tarasy Będą zmiany ws. zakazu handlu? "To, co się dzieje, urąga powadze państwa"

Więcej o: