Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele była kwestionowana we wniosku Konfederacji Lewiatan do TK w zakresie czterech przepisów - w tym tego "najważniejszego", mówiącego o ograniczeniu niedzielnego handlu.
Jak informuje PAP, dwa zaskarżone przepisy z ustawy zostały uznane za konstytucyjne. W pozostałej części sprawa została umorzona.
Konkretnie - za zgodne z Konstytucją RP Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy mówiące o ramach czasowych, w których obowiązuje ograniczenie handlu, oraz o wejściu przepisów w życie (Konfederacja Lewiatan zarzucała zbyt krótkie vacatio legis). W zakresie m.in. samej zgodności z ustawą zasadniczą "głównego" przepisu, w którym zapisano zakaz handlu w niedziele (art. 5), TK umorzył postępowanie.
Orzeczenie zapadło większością głosów, choć były od niego dwa zdania odrębne. Zgłosili je sędziowie Zbigniew Jędrzejewski oraz Jarosław Wyrembak.
Konfederacja Lewiatan zarzuciła w 2018 r. niekonstytucyjność czterech przepisów z ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedziele. Chodziło m.in. o kluczowy przepis, mówiący, iż w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazany jest handel i wykonywanie czynności związanych z handlem. Konfederacja Lewiatan przekonuje, że przepis ten m.in. różnicuje sytuację pracowników, ingeruje w wolność pracy, a także pozbawia pracowników części dotychczas wykonywanej pracy (a w rezultacie - dochodów).
Wnioskodawca przekonywał, że przepis ten m.in. prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach czy że "powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze".
We wniosku do TK Konfederacja Lewiatan wskazywała też na inne niezgodne według niej z Konstytucją RP przepisy z ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedziele. Chodziło o fragmenty ustawy: zawierające wykaz sklepów, których nie obejmuje zakaz handlu w niedziele oraz wskazujące godziny ograniczenia ich funkcjonowania. Wskazywano też na zbyt krótki czas vacatio legis przewidziany dla ustawy.