Polski Ład. Oburzenie ws. czasu na konsultacje rewolucji w podatkach. Jest reakcja resortu finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało o przedłużeniu do pięciu tygodni konsultacji społecznych projektu przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Jak donosi, robi to w reakcji "na sygnały płynące z rynku". Wcześniej ministerstwo uznało, że na ocenę 226-stronicowego projektu, zakładającego największą rewolucję w systemie podatkowym od wielu lat, partnerom społecznym wystarczą dwa tygodnie.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Gdy na początku tygodnia Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt reformy podatkowej w ramach Polskiego Ładu i skierowało go do konsultacji społecznych, uwagę ekspertów przykuły nie tylko konkretne rozwiązania w nim zapisane, ale także czas, jaki resort dał partnerom społecznym na ustosunkowanie się do dokumentu. 

Konsultacje projektu największej przebudowy systemu podatkowego w Polsce od paru dekad będą trwały... 2 tygodnie. To, że 15 maja opublikowano broszurkę ze slajdami nie sprawia, że analiza 226 stron przepisów wprowadzających zmiany w 22 ustawach będzie szybsza ani też łatwiejsza

- komentował Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Decyzji o dwutygodniowych konsultacjach w odpowiedzi na jego post broniła rzeczniczka prasowa resortu Iwona Prószyńska tłumacząc, że "wiele przepisów było już prekonsultowanych z biznesem", a prace nad projektem będą też toczyły się w rządzie i parlamencie. 

O wydłużenie czasu na konsultacje publiczne apelowali też m.in. Pracodawcy RP przekonując, że "taki sposób tworzenia prawa nie wróży dobrze jego stabilności i pewności". Ba, organizacja jest w ogóle zdania, że zmiany prawne nie powinny wejść w życie już od 1 stycznia 2022 r.

Na błyskawiczne tempo, jakie Ministerstwo Finansów nadało konsultacjom społecznym reformy podatkowej, zwrócił uwagę też Grzegorz Osiecki, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej"

Rozumiem, że jesteśmy w trakcie igrzysk olimpijskich, ale zdaje się, że są w Japonii, a nie w Warszawie. Takie wyścigowe tempo w rządowych pracach jest nie na miejscu

- pisał w swojej opinii. Wskazywał na argumenty podejmowane przez rząd - np., że część rozwiązań znana już była wcześniej czy że ewentualne zmiany można też wprowadzić np. podczas prac w parlamencie. Ważną obawą rządu było też to, że wydłużenie konsultacji mogłoby być wodą na młyn dla kolejnych argumentów przeciwników reformy - że zostałoby zbyt mało czasu na wejście w życie przepisów od początku 2022 r. 

Co ciekawe, główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki już zapowiedział jedną zmianę w projekcie ustawy podatkowej. Chodzi o uproszczenie wzoru na ulgę dla klasy średniej, który dziś zawiera ułamki z ośmioma cyframi po przecinku. 

.0,06684549 powodu, dla którego doradcom podatkowym "podoba się" Polski Ład

Ministerstwo Finansów wydłuża czas na konsultacje społeczne

W środę wieczorem Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie zdania ws. czasu na konsultacje społeczne reformy podatkowej. Resort przedłużył konsultacje do 30 sierpnia, czyli do pięciu tygodni. Jak wyjaśnia, to "odpowiedź na sygnały płynące z rynku".

Polski Ład. Na czym polega reforma podatkowa?

Największa od lat reforma podatkowa zakłada szereg rozwiązań. Te wybijane na pierwszy plan to podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Równocześnie jednak na niekorzyść - z perspektywy portfeli Polaków - zmienią się zasady składki zdrowotnej, bo nie będzie mogła być ona już odliczana od podatku. Mimo wszystko - jak wylicza Ministerstwo Finansów - reforma będzie korzystna dla około 70 proc. podatników, a neutralna dla kolejnych 20 proc. 

To oznacza, że około 10 proc. podatników na zmianach podatkowych straci. To osoby najlepiej zarabiające, od niespełna 13 tys. zł brutto miesięcznie w górę. Na zmianach straci się sporo osób samozatrudnionych, m.in. wskutek podwyżki składki zdrowotnej. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że te zmiany to podatkowe fair play sprawiające, że system podatkowy będzie nieco bardziej progresywny i sprawiedliwy.

embed

Na 226 stronach projektu wielkiej reformy podatkowej Ministerstwo Finansów zapisało jednak także mnóstwo innych, bardzo ważnych zmian zarówno dla osób prywatnych (np. brak możliwości opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych), jak i (przede wszystkim) przedsiębiorców. Tu z jednej strony są zmiany pozytywne (np. nowe ulgi lub korzystniejsze zasady korzystania z nich), z drugiej - negatywne (np. mniej korzystne zasady amortyzacji niektórych środków trwałych czy wykupu przedmiotów poleasingowych). 

Polski Ład. Możliwa olbrzymia zmiana dla wynajmujących mieszkaniaPolski Ład. Możliwa olbrzymia zmiana dla wynajmujących mieszkania

Więcej o: