Ile pieniędzy olimpijczycy dostają za medale? Singapur płaci miliony, USA 20 razy mniej

Olimpijczycy są nagradzani finansowo przez swoje krajowe komitety. Wypłaty za zdobycie medalu znacząco się więc różnią. Ile pieniędzy dostają sportowcy za złoty, srebrny i brązowy medal olimpijski?

Powoli dobiega końca pierwszy tydzień Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, przesuniętych o rok ze względu na pandemię. W klasyfikacji medalowej (stan na 29.08., g 11) prowadzą Chiny, których reprezentanci zdobyli 29 medali, w tym 14 złotych. Drugie miejsce przypada Stanom Zjednoczonym (37 medali, 13 złotych), a podium zamyka Japonia (22 medale, 13 złotych). 

Jednak nie samym sportem żyją olimpijczycy. Część z nich może liczyć na sowite wypłaty za medale w Tokio. Ich wysokość jest jednak zależna od krajowych komitetów olimpijskich. 

Zobacz wideo Ile zarabia Iga Świątek? To fenomen sportowy, ale też marketingowy [Studio Biznes]

Ile sportowcy otrzymują za medale olimpijskie?

Polskich sportowców wynagradza ministerstwo sportu oraz Polski Komitet Olimpijski. Rząd płaci:

 • za złoty medal - 80,5 tys. zł;
 • za srebrny medal - 57,5 tys. zł;
 • za brązowy medal - 46 tys. zł.

W przypadku sportów zespołowych nagroda może wynosić do 85 proc. powyższych kwot, pomnożonych przez liczbę osób w zespole (ale nie więcej niż wysokość nagród dla sportów indywidualnych).

PKOL wypłaca większe nagrody:

 • w sportach indywidualnych:
  - za złoty medal - 120 tys. zł;
  - za srebrny medal - 80 tys. zł;
  - za brązowy medal - 50 tys. zł.
 • w sportach zespołowych, do podziału:
  - za złoty medal - 90 tys. zł;
  - za srebrny medal - 60 tys. zł;
  - za brązowy medal - 37,5 tys. zł.

Na nominalnie większe nagrody mogą liczyć siatkarze, którzy za wygraną w turnieju olimpijskim otrzymają do podziału 720 tys. zł, za srebro 480 tys. zł, a za brąz 300 tys. złotych. Nagrodę muszą jednak podzielić między 12 zawodników, którzy są powołani do kadry olimpijskiej w piłce siatkowej.

Dotąd Polska zdobyła jeden medal. Srebro w konkurencji wioślarskich czwórek podwójnych wywalczyły Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann.

W przeliczeniu na dolary, to nieco mniejsze wypłaty niż te, na które mogą liczyć amerykańscy olimpijczycy, otrzymujący za złoto 37,5 tys. dolarów. Największe nagrody za medal olimpijski są jednak nawet 20-krotnie wyższe. 

Ile sportowcy zarabiają za medale olimpijskie?Ile sportowcy zarabiają za medale olimpijskie? fot. KaK za moneyunder30.com

Sportowcy z Singapuru wysuwają się tutaj na czoło. Za złoty medal otrzymają 744 tys. dolarów (w przeliczeniu 2,89 mln zł) - wynika z danych portalu moneyunder30.com. Dotychczas reprezentanci tego kraju zdobyli pięć medali w historii igrzysk olimpijskich. Pierwsze złoto w historii dla Singapuru wywalczył w 2016 roku Joseph Schooling. Pływak startuje również na tegorocznych igrzyskach olimpijskich. 

Olimpijczycy z Hong Kongu za złoto otrzymują po 644 tys. dolarów. Taką wypłatę dostanie Edgar Cheung Ka-long, który wygrał na igrzyskach w Tokio we florecie indywidualnym mężczyzn. 

W Kazachstanie za wygraną na igrzyskach sportowcy mogą liczyć na 250 tys. euro. Na razie olimpijczycy z tego kraju zdobyli trzy brązowe medale, premiowane wypłatą w wysokości 75 tys. dolarów. 

Powyżej 100 tys. dolarów za olimpijskie złoto otrzymują jeszcze Malezyjczycy (236 tys. dol.), Włosi (212,4 tys. dol., dwa złote medale w Tokio) Filipińczycy (200 tys. dol, jeden złoty medal w Tokio) oraz Węgrzy (167,5 tys. dolarów, dwa złote medale w Tokio). 

Inne nagrody za wygraną na igrzyskach olimpijskich

Nie każdy kraj gwarantuje za wygraną wypłatę pieniężną. Brak danych, co do tego, co otrzymują medaliści igrzysk olimpijskich z Chin. Wielka Brytania nie przyznaje bonusów medalowych, ale rokrocznie przeznacza 125 mln funtów na stypendia dla uczestników igrzysk paraolimpijskich oraz olimpijskich. Medaliści otrzymują 36 tys. dolarów rocznie na treningi oraz zawody. Polskim olimpijczykom stypendium olimpijskie przyznają czasami samorządy. Po igrzyskach w Rio z 2016 na taki ruch zdecydowały się m.in. Warszawa i Białystok. Świadczenia wypłacane są zazwyczaj na okres 4 lat (do kolejnych igrzysk) i wynoszą kilkaset złotych. 

W niektórych krajach obowiązuje też emerytura olimpijska. W Polsce otrzymuje ją każdy uczestnik igrzysk olimpijskich, ale tylko jeśli złoży o nią wniosek. Pieniądze wypłacane są dożywotnio, od 40. roku życia. Jej wysokość to 2 844,74 zł netto -  świadczenie zwolnione jest ze składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, a od 2016 roku także z podatku dochodowego.

Malezja z kolei oprócz wysokich nagród wypłaca medalistom olimpijskim comiesięczną pensję. Jej wysokość to w przeliczeniu 1182 dol. za złoto, 709 dol. za srebro oraz 473 dol. za brąz.  

Więcej o: