Ryanair nie sięgnął po pomoc. Teraz skarży LOT do TSUE. Chodzi o 2,9 mld zł

Ryanair złożył skargę do TSUE. Chodzi o przyznanie 2,9 mld zł pomocy państwowej dla PLL LOT. Irlandzki przewoźnik zaskarżył pomoc dla 20 linii lotniczych, które w sumie otrzymały 30 mld euro.
Zobacz wideo XB-70 Walkiria, unikalny prototyp amerykańskiego bombowca

Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały w grudniu 2020 r. 2,9 mld zł państwowej pomocy - 1,8 mld zł w formie pożyczki i 1,1 mld zł w formie podniesienia kapitału. Z decyzją Komisji Europejskiej, która zgodziła się na przyznanie tego wsparcia finansowego w związku z pandemią koronawirusa, nie zgadza się Ryanair. Irlandzki przewoźnik powiadomił o skardze złożonej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ryanair złożył skargę do TSUE

- Apelację przeciwko decyzji w sprawie LOT złożyliśmy w TSUE na początku lipca. Sprawa czeka na rozpatrzenie. Następny krok to odpowiedź Komisji Europejskiej i prawdopodobnie wspierająca ją interwencja Polski. Podejrzewam, że rozprawa odbędzie się dopiero w 2022 r. - powiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira.

Irlandzki przewoźnik, który skorzystał wyłącznie z pomocy na utrzymanie miejsc pracy i dostał 600 mln funtów pożyczki, zaskarżył pomoc dla 20 linii lotniczych, w tym polskiego LOT-u, Lufthansy i Air France. Ryanair wylicza, że unijni przewoźnicy otrzymali łącznie 30 mld euro wsparcia w związku z pandemią koronawirusa.

- Ryanair zarzuca KE m.in. niewłaściwe zastosowanie przepisów dotyczących pomocy publicznej, w tym dokapitalizowania jako środka wsparcia, zamiast innych form mniej zakłócających rynek. Warto jednak zauważyć, że przed wydaniem decyzji komisja szczegółowo przeanalizowała przypadek PLL LOT, warunki udzielanej pomocy, jej niezbędność oraz adekwatność przyjętych form wsparcia - skomentował w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Krzysztof Moczulski, rzecznik PLL LOT.

LOT z gigantyczną stratą

Pandemia koronawirusa miała negatywny wpływ na branżę lotniczą. Polskie Linie Lotnicze LOT odnotowały w 2020 r. stratę netto przekraczającą miliard złotych. Powodem problemów jest przede wszystkim spadek liczby pasażerów. W 2019 roku LOT przewiózł niemal 10,5 mln osób. Tymczasem w roku 2020 ta liczba miała wynieść ok. 12 mln, a przez niemal kwartalne uziemienie całej floty i drastyczny spadek popytu na podróże lotnicze, związany z epidemią COVID-19, przewieziono o ponad 70 proc. mniej pasażerów niż w roku 2019 tj. niewiele ponad 3 mln.

Więcej o: