Ależ skok inflacji! 5 proc. w lipcu. Od 20 lat nie było wyższej inflacji w Polsce

Inflacja w lipcu wyniosła 5 proc. w ujęciu rok do roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy odczyt inflacji rocznej od ponad dziesięciu lat - ostatnio 5 proc. wyniosła w maju 2011 r. Wyższa niż 5 proc. była ostatni raz w 2001 r. Miesiąc do miesiąca wskaźnik cen wzrósł o 0,4 proc.
Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Inflacja wystrzeliła. 5 proc. w lipcu

Inflacja w lipcu wyniosła 5 proc. w ujęciu rok do roku - podał w piątek GUS. Odczyt jest znacznie wyższy od oczekiwań większości ekonomistów. Według ankiety "Parkietu", średnio przewidywali oni inflację na poziomie 4,7 proc., choć rozstrzał prognoz był duży, od 4,2 do 5 proc.

W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny w lipcu były wyższe niż w czerwcu o 0,4 proc. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, rok do roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych poszły w górę o 3,1 proc. (spadek o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca), nośników energii o 5,3 proc. (0,1 proc. w porównaniu z czerwcem br.), zaś paliw do prywatnych środków transportu o 30 proc. (4,4 proc. miesiąc do miesiąca).

Dzisiejsze dane GUS to tzw. szybki szacunek. Więcej szczegółów co do lipcowej inflacji (a być może i rewizję odczytu) zobaczymy za dwa tygodnie, w piątek 13 sierpnia.

embed

Inflacja wyższa była ostatnio 20 lat temu

Ostatni raz wyższy odczyt inflacji rok do roku odnotowano dwadzieścia lat temu. Jak wynika z danych GUS, w sierpniu 2001 r. ceny poszły w górę o 5,1 proc. Odczyt równy 5 proc. - czyli tyle, ile w piątek podał GUS - ostatni raz widziany był w maju 2011 r.

Więcej o: