Pierwszy "ołówkowiec" Warszawy osiągnął docelową wysokość 155 metrów. Jedno piętro w cztery dni

Wieżowiec Skysawa osiągnął swoją docelową wysokość 155 metrów. To pierwszy tzw. ołówkowiec w Warszawie. Ku końcowi zmierza też powoli budowa Varso Tower - najwyższego budynku w Polsce.

Wieżowce w Warszawie rosną jeden po drugim. Centrum stolicy nie powstydziłoby się żadne europejskie miasto. Powoli dobiega końca  budowa najwyższego budynku w Polsce - Varso Tower. Kilkaset metrów dalej natomiast kończy się inwestycja w pierwszy warszawski "ołówkowiec". To miano przylgnęło do budynków, które są bardzo wąskie i wysokie. 

Skysawa "sięgnęła chmur", czyli osiągnęła docelową wysokość

Na Skysawa zawieszono wiechę, ozdobny wieniec, który oznacza zakończenie ważnego etapu budowy. W czwartek 29 lipca wieżowiec osiągnął bowiem swoją docelową wysokość 155 metrów. Stojący w okolicach ronda ONZ budynek to flagowa inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Prace konstrukcyjne części nadziemnej trwały rok. To już godne podziwu tempo, ale warto zwrócić uwagę, że piętra 17-40 wybudowano przez ledwie 150 dni (roboczych jeszcze mniej), co daje - jak informuje inwestor - cztery dni na budowę jednej kondygnacji! W budowę zaangażowane było około 500 osób. 

Co będzie w Skysawie? Sklepy, biura i dużo miejsc dla rowerów

Skysawa jest kompleksem biurowo-usługowym, który powstaje w centrum Warszawy, przy ulicy Świętokrzyskiej 36. Dzięki temu najemcy mają bezpośrednie przejście do podziemnych stacji metra. Inwestycja oferuje około 34 550 mkw. powierzchni do wynajęcia. Niższa dziewięciopiętrowa część kompleksu ma zostać oddana w III kwartale tego roku, reszta będzie gotowa rok później. 

W biurowcu znajdzie się nowoczesna infrastruktura dla cyklistów obejmująca ok. 200 miejsc dla rowerów i szatnie z natryskami. Dwupoziomowy parking podziemny oprócz standardowych miejsc postojowych będzie wyposażony w dziewięć stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Najwyższy ołówkowiec powstał w Nowym Jorku

Choć już od lat Nowy Jork nie ma najwyższego budynku świata (tym jest Burdż Chalifa w Dubaju, mierzący 828 metrów), to wciąż kreuje trendy drapaczy chmur. To tam powstał najwyższy ołówkowiec świata. Skysawa przy nim wygląda jak kultowy ołówek z Ikei, przy klasycznych kredkach. Steinway Tower na Manhattanie przy 111 West 57th Street jest bowiem niemal trzykrotnie wyższa od warszawskiego ołówkowca i mierzy 435 metrów. 

Zobacz wideo
Więcej o: