Bezrobocie - dane rządu za lipiec 2021. Liczba bezrobotnych spada piąty miesiąc z rzędu

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało dane dotyczące bezrobocia w lipcu 2021 roku. Jak wynika z szacunków ministerstwa, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 2021 roku 5,8 proc. - co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadła o 0,1 punktu procentowego.

Jak podaje ministerstwo, w lipcu stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszyła się po raz piąty z rzędu. Gdzie problemy ze znalezieniem pracy są najmniejsze?

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

Bezrobocie w Polsce. W lipcu zmniejszyła się liczba zarejestrowanych bezrobotnych

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało szacunkowe dane, z których wynika, że stopa bezrobocia w Polsce kolejny raz się zmniejszyła. - Lipiec był  piątym miesiącem z rzędu, gdy poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszał się. Najnowsze dane o bezrobociu pokazują, że powoli wracamy na stabilną ścieżkę gospodarczą. Dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce to przede wszystkim efekt działań osłonowych podejmowanych przez rząd - powiedziała wiceminister Iwona Michałek.

Działki budowlane w Suchym Lesie są droższe niż w Poznaniu (zdjęcie ilustracyjne)Wielki boom na działki. Wśród powodów m.in. rosnące ceny mieszkań

Ministerstwo podaje, że ze wstępnych danych wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w lipcu  2021 roku wyniosła 975,9 tys. osób bezrobotnych i w porównaniu do końca czerwca 2021 roku liczba ta zmniejszyła się o 17,5 tys. osób, czyli o 1,8 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce. Najniższa stopa bezrobocia w województwie wielkopolskim

Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego odnotowano w województwie wielkopolskim (3,5 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (8,9 proc.). Jak wynika z danych, w żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 9 proc. - podaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ze wstępnych analiz ministerstwa wynika również, że w lipcu 2021 roku pracodawcy zgłosili do urzędów 120,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Oznacza to, że to o 2,8 tys., czyli 2,3 proc. więcej, niż w czerwcu tego roku i o 14,6 tys., czyli 13,8 proc. więcej niż w lipcu 2020 r.

Minister Marlena MalągRodzinny Kapitał Opiekuńczy. Są nowe zasady - na rękę m.in. rozwodnikom

"Według opublikowanych danych opublikowanych 30 lipca br. przez Eurostat, stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,6 proc. wobec 7,1 proc. w UE27 i 7,7 proc. w strefie euro. Polska zajęła trzecie miejsce, ex aequo z Maltą pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE" - podaje Ministerstwo.

Więcej o: