Na statystycznego Polaka przypada 29 mkw. przestrzeni mieszkalnej. Gorzej tylko w Rumunii

Na statystycznego Polaka przypada średnio o 11 mkw. mniej powierzchni mieszkalnej, niż na statystycznego Europejczyka. Co prawda nasza sytuacja konsekwentnie się poprawia, jednak tempo zmian jest powolne.
Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Zespół analiz HRE Investments przedstawił najnowsze wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego, które dotyczą mieszkań Europejczyków. Z danych wynika, że mimo poprawiającej się sytuacji Polaków (19 lat temu na osobę przypadało statystycznie siedem mkw. mniej), w obecnym tempie średnią europejską dogonimy za jakieś 20-30 lat. 

Średnia przestrzeń mieszkalna Polaków to 29 mkw. Gorsza statystyka tylko w Rumunii

Na statystycznego obywatela Polski przypada nieco ponad 29 mkw. powierzchni mieszkalnej - wynika z danych GUS. Tymczasem w przypadku statystycznego Europejczyka jest to już 40 mkw. HRE Investments podaje, że pod tym kątem gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii - przy czym ostatnie dane, jakimi dysponujemy, pochodzą z 2012 roku. Podobnie jak w Polsce jest natomiast na Litwie, w Bułgarii i na Słowenii.

We Francji, Hiszpanii, na Łotwie, w Finlandii oraz we Włoszech średnia mieszkalna wynosi już około 40 mkw., natomiast w Danii to ponad 60 mkw.!

12 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie. Tak drogo nie było jeszcze nigdy12 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie. Tak drogo nie było jeszcze nigdy

Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na utrzymanie mieszkania

Jak opisywaliśmy niedawno, Polska znalazła się na ósmym miejscu wśród państw o najwyższych kosztach utrzymania mieszkania. Z danych Eurostatu wynika, że tego typu wydatki pochłaniają aż 25 proc. domowego budżetu Polaków. Wyższy procent zanotowano w takich krajach jak: Holandia, Belgia, Słowacja, Finlandia, Szwajcaria, Dania i Niemcy (które uplasowały się na pierwszym miejscu zestawienia z wynikiem 32 proc.).

Jak pisaliśmy, według analityków HRE Investments za wzrost wydatków odpowiedzialna jest między innymi pandemia - coraz częstsza praca zdalna i wynikające z niej większe zużycie prądu, a także podwyżki stawek za wywóz śmieci czy wodę. Dodatkowo wielu Polaków postanowiło w trakcie pandemii przeprowadzić remont.

Zdjęcie ilustracyjneKoszty budowy domu i remontów mocno w górę. Co podrożało najbardziej?

Więcej o: