Morawiecki obiecuje 8000 nowych dróg ekspresowych. Zarzuca poprzednikom, że mało budowali. Policzyliśmy

Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że do 2030 roku powstanie w Polsce 8000 km. dróg ekspresowych. To osiem razy więcej, niż oddano do użytku za "kadencji" PiS. Za rządów PO-PSL oddano do użytku blisko trzy razy więcej dróg, niż za czasów obecnego rządu.
  • Premier Mateusz Morawiecki zarzucił poprzedniemu rządowi, że przeznaczał mało pieniędzy na budowę dróg krajowych
  • Z danych wynika jednak, że za rządów PO-PSL wybudowano kilkukrotnie więcej dróg niż za rządów PiS

Premier Mateusz Morawiecki wziął w poniedziałek udział w otwarciu fragmentu drogi ekspresowej S61, będącej częścią szlaku Via Balctica. Przy tej okazji zapowiedział dalszą rozbudowę infrastruktury drogowej. Rząd do 2030 roku zamierza bowiem wybudować drogi ekspresowe o łącznej długości 8000 km

Zobacz wideo Zachodniopomorskie. Policja kontroluje drogi z drona. Oto zarejestrowane wykroczenia

Mateusz Morawiecki: Pokawałkowana Polska będzie scalona. Drogi ekspresowe przyspieszą

Szef rządu stwierdził, że skala programu infrastrukturalnego rządu jest niespotykana. - Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie - powiedział. - Nie tylko dlatego, że poprawiamy rozwój infrastrukturalny Polski, ale także dlatego, że pokawałkowana Polska będzie scalona. Że Polska, która tak bardzo potrzebuje jedności, także od strony społecznej i gospodarczej, będzie miała płaszczyznę integrującą, jaką są drogi i system komunikacyjny - stwierdził.

Zdaniem Morawieckiego oddanie większej liczby dróg spowoduje, że Polska będzie lepiej się rozwijać i "doganiać tych najbogatszych w tempie, którego do tej pory nie było".

Premier Mateusz MorawieckiMorawiecki: Bogaci nie łożą odpowiednio do swoich zarobków na służbę zdrowia

Morawiecki: Drogi lokalne zyskają na znaczeniu

Premier Morawiecki odniósł się też do kwestii dróg lokalnych. - Nasi poprzednicy przez osiem lat na budowę dróg powiatowych i gminnych przeznaczyli ok. 5,5 mld zł. My w ciągu jednego roku, samego 2019 r. przeznaczyliśmy ok. 6 mld zł - wyliczał szef rządu. 

- Budujemy drogi, które wcześniej były tylko kawałkami dróg narysowanymi na mapie, ale nie było na nie całe finansowania. Dzisiaj to finansowanie jest. Przedstawiamy to finansowanie, pokazujemy konkret - twierdził premier.

Kto wybudował więcej dróg? Premier obiecuje osiem razy więcej

Czy plan budowy 8000 km dróg ekspresowych do roku 2030 można uznać za ambitny? Jak podaje portal CiekaweLiczby "między rokiem 2004 a końcem maja 2020 r. w Polsce oddano do użytku łącznie 5116 km dróg i autostrad". Rząd chce więc w najbliższej dekadzie wybudować więcej dróg, niż powstało ich w ciągu 16 lat. 

Za rządów PO-PSL, w latach 2007-2015 wybudowano łącznie 3442 km dróg. 1207 km stanowiły drogi ekspresowe, 1350 km drogi ekspresowe, a 885 km autostrady. W latach 2015-2020, a więc za rządów PiS, zbudowano łącznie 1372 km dróg. 1055 km to drogi ekspresowe, 155 km to drogi krajowe, a 160 km  to autostrady. 

Budowa dróg GDDKiA - zdjęcie ilustracyjneBudowa części dróg w Polsce zagrożona. Brakuje nawet piasku. Firmy biją na alarm

Więcej o: