Ile dostaną polscy olimpijczycy i ich trenerzy? PKOl wypłaci prawie 3 mln zł nagród

Niemalże trzy miliony złotych - taką pulę na nagrody dla polskich olimpijczyków z Tokio i ich szkoleniowców przygotował Polski Komitet Olimpijski. Sami sportowcy łącznie otrzymają 2,2 mln zł.

Jak pisaliśmy w Sport.pl, zarząd PKOl na początku lipca, a więc jeszcze przed igrzyskami ustalił wysokość własnych nagród za medale wywalczone w Tokio. Są one takie same, jak pięć lat temu na igrzyskach w Rio, gdzie polscy sportowcy w rywalizacji indywidualnej otrzymali 120 tysięcy złotych za zdobycie złota, 80 tys. za zdobycie srebra i 50 tys. za brąz. A w rywalizacji drużynowej - do której zaliczane są sztafety lekkoatletyczne, osady kajakarskie i wioślarskie oraz załogi żeglarskie - to odpowiednio: 90, 60 i 37,5 tys. zł.

Zobacz wideo Tokio 2020. Rekordowe igrzyska dla Polski w XXI wieku! Ale jest problem

Nagrody dla sportowców i trenerów

Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic otrzymają po 90 tys. zł za złoto oraz dodatkowe 60 tys. zł za srebro. Łącznie na ich kontach pojawi się po igrzyskach dodatkowe 150 tys. zł od Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Igrzyska olimpijskie. Kiedy się zaczynają i gdzie będzie można je obejrzeć? (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura olimpijska. Komu się należy i ile wynosi?

Z kolei Karolina Naja i Anna Puławska za srebro i brąz otrzymają odpowiednio 60 oraz 37,5 tys. zł. W sumie więc wzbogacą się o niespełna 100 tys. zł.

Więcej, bo aż 120 tys. zł czeka na indywidualnych złotych medalistów - Anitę Włodarczyk, Wojciecha Nowickiego oraz Dawida Tomalę. 

14 medali zdobytych przez reprezentantów Polski w Tokio daje łącznie sumę 2,2 mln złotych. Tyle dostaną polscy sportowcy, ale PKOl przyzna nagrody finansowe także trenerom. Szkoleniowiec mistrza olimpijskiego może liczyć na 60 tys. złotych, wicemistrza na 40 tys., a brązowego medalisty na 25 tys. Osobny przydział był też wydzielony dla sportów zespołowych, ale reprezentacja polskich siatkarzy, czyli jedyna nasza drużyna w Tokio, nie zdobyła medalu.

Ile dostaną sportowcy z innych krajów?

Sportowcy z Singapuru wysuwają się tutaj na czoło. Za złoty medal otrzymają 744 tys. dolarów (w przeliczeniu 2,89 mln zł) - wynika z danych portalu moneyunder30.com. Dotychczas reprezentanci tego kraju zdobyli pięć medali w historii igrzysk olimpijskich. Pierwsze złoto w historii dla Singapuru wywalczył w 2016 roku Joseph Schooling. Pływak startuje również na tegorocznych igrzyskach olimpijskich. 

Ile sportowcy otrzymują za medale olimpijskie?Ile pieniędzy olimpijczycy dostają za medale? Singapur płaci miliony, USA 20 razy mniej

Olimpijczycy z Hong Kongu za złoto otrzymują po 644 tys. dolarów. Taką wypłatę dostanie Edgar Cheung Ka-long, który wygrał na igrzyskach w Tokio we florecie indywidualnym mężczyzn. 

W Kazachstanie za wygraną na igrzyskach sportowcy mogą liczyć na 250 tys. euro. Na razie olimpijczycy z tego kraju zdobyli trzy brązowe medale, premiowane wypłatą w wysokości 75 tys. dolarów. 

Powyżej 100 tys. dolarów za olimpijskie złoto otrzymują jeszcze Malezyjczycy (236 tys. dol.), Włosi (212,4 tys. dol., dwa złote medale w Tokio) Filipińczycy (200 tys. dol, jeden złoty medal w Tokio) oraz Węgrzy (167,5 tys. dolarów, dwa złote medale w Tokio). 

Więcej o: