Fogiel z nieoczekiwaną deklaracją: Zdecydowaną część warunków Gowina uda się spełnić

Jeszcze w sobotę wydawało się, że Polski Ład stanie się gwoździem do trumny koalicji Porozumienia i PiS. Jarosław Gowin postawił bowiem swojemu politycznemu partnerowi ultimatum: rewolucja podatkowa nie może udzielać w przedsiębiorców. Jarosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, jest pewien, że większość postulatów uda się spełnić.

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, dość nieoczekiwanie złożył deklarację, która może położyć kres konfliktowi wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. W sobotę Porozumienie postawiło bowiem swojemu politycznemu partnerowi stanowcze ultimatum: Albo rząd zmieni Polski Ład, tak, by nie uderzał w przedsiębiorców i samorządy, albo koalicja przejdzie dom historii. 

Prezes Porozumienia nie chce też ustawy uderzającej w TVN. -  Nam chodzi o rezygnację z drastycznych podwyżek podatków dla klasy średniej, wsparcie finansowe dla samorządów i wycofanie z obecnego kształtu "lex TVN" - mówił szef resortu gospodarki w poniedziałek. 

Zobacz wideo "Ruski ład"? Suski: Polegał chyba też na tym, że nasza delegacja nie wróciła ze Smoleńska

Jarosław Gowin przestanie krytykować Polski Ład? PiS sugeruje, że będą zmiany

Tymczasem porozumienie między partiami może być całkiem bliskie.

- Myślę, że zdecydowaną część tych warunków uda się spełnić, bo po pierwsze: Polski Ład nie jest podwyżką, jest ogromną obniżką podatków dla wielu, wielu milionów Polaków - powiedział we wtorek na antenie Polskiego Radia przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości

Fogiel podkreślił, że małe i średnie firmy nie stracą na Polskim Ładzie, bo dzięki uldze dla klasy średniej, której wprowadzenie postulował Gowin. 

Jarosław Kaczyński i Jarosław GowinNieoficjalnie: Kaczyński postawił Gowinowi ultimatum ws. "lex TVN"

Kto zapłaci za Polski Ład? Rzecznik PiS: Jeżeli ktoś zarabia grube kilkanaście tysięcy...

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości przypomniał też, że Polski Ład nie odnosi się wyłącznie do podatków. - To jest kompleksowy program, pod którym Jarosław Gowin się również się podpisał - stwierdził.

Radosław Fogiel wyjaśnił też, dla kogo nadchodzące zmiany mogą nie być korzystne. - Faktycznie, jeżeli ktoś zarabia grube kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, będzie musiał nieco więcej do wspólnego budżetu się dołożyć. Głównie do służby zdrowia - stwierdził. 

Jarosław Gowin: Polski Ład to pomysł "skrajnie socjalistycznym"

Dotychczasowe wypowiedzi szefa Porozumienia raczej nie zwiastowały bliskiego porozumienia z PiS. Jeszcze w poniedziałek Jarosław Gowin stwierdził, że dzięki zmianom podatkowym "emeryci zyskają tylko pozornie". Szef resortu gospodarki wielokrotnie podkreślał też, że za zwiększenie kwoty wolnej od podatku zapłacą przedsiębiorcy. - Wzrost podatków dla dużej części przedsiębiorców musi pociągnąć za sobą wzrost cen - przestrzegał. 

Zdaniem lidera Porozumienia rewolucja PiS może też być źródłem strat samorządów. - Przez Polski Ład mogą stracić w ciągu dekady 145 mld zł - uważa Jarosław Gowin. 

Jarosław Gowin po raz kolejny skrytykował Polski ŁadGowin znów uderza w Polski Ład. "Koszty przerzucane na przedsiębiorców"

Więcej o: