Ekspert o "lex TVN": Nastąpi pożegnanie z Ameryką. Politycznie Kaczyński zakłada sznur na szyję

- Z Unią Europejską władzom PiS od dawna jest nie po drodze, teraz nastąpi pożegnanie z Ameryką - w taki sposób Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego komentuje możliwość przyjęcia przez Sejm tzw. ustawy lex TVN.

W środę po godzinie 15:30 w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą "lex TVN". Rząd chce wprowadzić zapis, który w praktyce uniemożliwi przedłużenie koncesji stacji TVN 24. Proponowana zmiana zakłada, że spółki działające w obszarze mediów nie będą mogły należeć do firm spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Właścicielem TVN jest tymczasem amerykański koncern Discovery.

Zobacz wideo TVN24 świętowało dwudzieste urodziny

Lex TVN w Sejmie. Ekspert. Kaczyński zakłada sznur na szyję Polski

O możliwych konsekwencja przyjęcia przepisów portal Gazeta.pl rozmawiał z Andrzejem Krajewskim z Towarzystwa Dziennikarskiego. Skutki przyjęcia nowych przepisów ocenił negatywnie. 

Politycznie Jarosław Kaczyński zakłada sobie sznur na szyję, tylko że ten sznur jest też na szyi Polski. To moralny koniec tego rządu

- stwierdził. 

Podkreślił on, że dzisiejsze głosowanie, nawet jeśli będzie oznaczało przyjęcie uchwały, nie zamyka sprawy. - Jeżeli dzisiaj ustawa zdobędzie 231 głosów, to jeszcze nie znaczy, że wejdzie w życie. Pozostanie czas na reakcje i negocjacje. Senat ma miesiąc na procedowanie, potem prezydent musi podpisać ustawę. A ta władza potrafi każdy akt prawny na każdym etapie opóźnić, a nawet wycofać - stwierdził rozmówca Gazeta.pl. - Przegłosowanie ustawy nie oznacza zatem automatycznego końca TVN-u w Polsce, ale to jest powiedzenie przez PiS: Nie obchodzi nas nic innego, tylko władza. W długim okresie ta ustawa fatalnie wpłynie nie tylko na wolność mediów w Polsce - dodał. 

Ekspert: Nastąpi pożegnanie z Ameryką

Zdaniem eksperta od mediów przyjęcie przepisów może mieć długofalowe konsekwencje. - Politycznie to będzie postawienie kropki nad "i" wobec Amerykanów. Z Unią Europejską władzom PiS od dawna jest nie po drodze, teraz nastąpi pożegnanie z Ameryką - stwierdził.

Zaznaczył także, że jego zdaniem uderzenie w amerykańską inwestycję może wywołać szereg innych reakcji USA. - Jeszcze tydzień temu nie było ryzyka przesunięcia wojsk amerykańskich z Polski. Dziś mówi się już o Rumunii. Obawiam się, że istnieją także inne możliwości. Stała rotacyjna obecność US Army w Polsce może być zagrożona przez zmniejszenie tempa tej rotacji.

"Lex TVN" czyli repolonizacja? Ekspert: Są środki nacisku na właścicieli stacji telewizyjnych

Andrzej Krajewski odniósł się też do ewentualnej repolonizacji TVN, czy wykupieniu przez polskich inwestorów. - Nie ulegam czarowi słowa repolonizacja. Nie uważam, że coś, co jest polskie, jest z natury lepsze. Czy w muzyce to, co polskie zawsze jest najlepsze? - pyta rozmówca Gazeta.pl. 

Podkreśla też, że w przypadku mediów ich zagraniczna własność gwarantuje im niezależność. - Są środki nacisku na właścicieli stacji telewizyjnych. Pokazuje to przykład Polsatu, który w pewnych politycznych kwestiach zabiera głos coraz ciszej - stwierdził Krajewski.

Jego zdaniem PiS dąży do tego, by media były od niego w jak największym stopniu zależne. - Jeszcze z początku tego roku Jarosław Kaczyński twierdził, że "podstawą budowy systemu, który daje ludzkości ogromne możliwości poznawcze, jest wolność słowa". Cytowały to Wiadomości TVP. Dziś zdecydował, że jego władza nad mediami jest ważniejsza od naszych możliwości poznawczych - stwierdza dziennikarz. 

Więcej o: