Pracownicy Kancelarii Sejmu unikają PPK. Większość zrezygnowała z rządowego programu

Aż 65 proc. pracowników Kancelarii Sejmu zrezygnowało z PPK. "Jak się robiło skok na OFE, wdrażając PPK to takie mamy skutki" - komentuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Ekonomista Rafał Mundry zapytał Kancelarię Sejmu o liczbę pracowników, jaka przystąpiła do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Odpowiedź zamieścił na swoim koncie na Twitterze.

PPKPrawie 700 tys. firm nie dołączyło do PPK. Teraz będą się tłumaczyć

Większość pracowników Kancelarii Sejmu poza PPK

"W dniu 30 czerwca 2021 r. w Kancelarii Sejmu zatrudnionych było 1152 aktywnych pracowników" - wyjaśniono w odpowiedzi na zapytanie ekonomisty. Jak czytamy dalej, do PPK przystąpiło 412. To zaledwie 35 proc. Pozostałe 65 proc. zrezygnowało z udziału. Co więcej, w PPK uczestniczy 0 (zero) posłów. Wyjaśniono, że zgodnie z ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych "posłowie nie są uczestnikami PPK".

Wynik wśród pracowników Kancelarii Sejmu jest znacznie gorszy niż w instytucjach, które odpowiedzialne są za przygotowanie i wdrożenie PPK - informuje "Rzeczpospolita". W Komisji Nadzoru Finansowego do programu zgłosiło się 68 proc. uprawnionych pracowników, a w Ministerstwie Finansów 61 proc. Z kolei w Ministerstwie Rozwoju przystąpiło 77 proc. pracowników, a w Polskim Funduszu Rozwoju równe 100 proc.

Patrząc na cały kraj i 21 proc. partycypacji w PPK, w Kancelarii Sejmu mamy sukces. Co prawda nie jest to 75 proc. jak w OSR do ustawy, ale nadal dużo lepszy wynik. Jak się robiło skok na OFE, wdrażając PPK to takie mamy skutki!

- komentuje na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Premier MorawieckiRząd naciska na Unię ws. KPO. "Czekamy, aż Komisja się wywiąże"

Pracownicze Plany Kapitałowe pobierają 2 proc. z pensji pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują od lipca 2019 roku. Pomysł wprowadzony przez rząd PiS ma pomóc Polakom w oszczędzaniu pieniędzy na emeryturę. Wpłat na konto w ramach PPK dokonują zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Podstawowa stawka dla pracowników to 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a dla pracodawcy 1,5 proc. Pensja zostanie więc pomniejszona o 2 proc.

Zobacz wideo Czym Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od OFE i co rząd zamierza zrobić z tymi pieniędzmi?

Udział w PPK jest dobrowolny. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie zatrudnione osoby w wieku 18-55 lat przystępują do niego automatycznie. To oznacza, że aby zrezygnować z udziału w programie, należy złożyć u pracodawcy odpowiednią deklarację.

Więcej o: