Wakacje 2021 - Włochy. Turystów jest tak dużo, że brakuje wody oraz miejsc na plaży i w hotelach

We włoskiej Ligurii liczba turystów przewyższyła oczekiwania branży turystycznej. Według przewidywań, do końca roku liczba zarezerwowanych noclegów może wynieść nawet 10 milionów! Duże zainteresowanie przekłada się jednak na poważne problemy. Turystów jest zbyt wielu, by każdy mógł bez problemu skorzystać z oferowanych usług czy miejsc parkingowych. Jest również problem z dostępem do wody pitnej.

Liguria, nazywana również Włoską Riwierą, to region położony w północno-zachodniej części Włoch, nad Morzem Liguryjskim. Dzieli się na cztery prowincje, których nazwy pochodzą od miast, będących ich stolicami: Genua, La Spezia, Imperia i Savona.

Zobacz wideo Dr Jacek Bartosiak o pokryzysowym scenariuszu dla Europy

Włochy. Hotelarzy zaskoczył turystyczny boom. Zbyt wielu chętnych na urlop w Ligurii

Jak podaje włoska "La Reppublica", Liguria nie była przygotowana na taki napływ turystów. Brakuje wody pitnej, nie ma miejsc na parkingach, a nawet miejsca na plaży, by rozłożyć ręcznik. "Krany pozostają suche przez wiele godzin w ciągu dnia" - czytamy. Lokalne władze alarmują, by zarówno mieszkańcy, jak i turyści, rozsądnie racjonowali wodę pitną.

Ceny wynajmu są wysokie, drogi i autostrady korkują się, a hotele i restauracje są przepełnione.  - Popyt zdecydowanie przewyższa podaż i są problemy z usługami - powiedział członek federacji hotelarskiej Americo Pilati, cytowany przez "La Repubblica".

Liguria pęka w szwach. Większość turystów to Włosi

Jak podaje "La Repubblica", co ciekawe, niemal wszyscy turyści przebywający w Ligurii to Włosi. To całkowita nowość w tym regionie. - Mamy nadzieję, że od przyszłego roku powrócą Amerykanie, Niemcy, Francuzi. W ostatnich miesiącach turystyka w Ligurii staje się zjawiskiem masowym - mówi hotelarz.

Hotelarze, wspominają, że w minionym roku frekwencja wynosiła 8,5 mln. Tym bardziej czują się zaskoczeni takim zainteresowaniem na wakacje w tym roku. Przewidują, że do końca 2021 liczba turystów przekroczy 10 milionów. Ich zdaniem, "czerwiec poszedł dobrze", ale lipiec i sierpień to prawdziwy szturm turystów, którzy "pragną oderwać się od rzeczywistości i wypocząć w pięknym, klimatycznym regionie".

We Włoszech od sierpnia każdego dnia przybywa średnio około 4-7 tys. przypadków zakażeń COVID-19. Do tej pory na koronawirusa zachorowało 4 488 779 osób, a niemal 129 tys. osób zmarło. Zaszczepiło się ponad 75 mln ludzi.

Więcej o: