Ile kredytu hipotecznego można dostać przy 10 tys. zł dochodu? Jak wysoka będzie rata?

Małżeństwo z dzieckiem, przy dochodzie 10 tysięcy złotych netto, może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości ponad miliona złotych. Wiązać się to będzie z wieloletnim obciążeniem finansowym.

Gospodarstwo domowe "2 plus 1" z dochodem 10 tysięcy złotych może otrzymać kredyt hipoteczny na kwotę ponad 1 miliona złotych - tak wynika z porównania danych z sierpnia zamieszczonych przez bankier.pl. Taką pożyczkę może otrzymać małżeństwo w wieku 30 lat wychowujące dziecko, które nie posiada żadnych zobowiązań finansowych i nie ma opóźnień w spłatach kredytów w przeszłości, odnotowanych w Biurze Informacji Kredytowej. Kolejnym warunkiem jest uzyskiwany przez oboje dochód z umów o pracę na czas nieokreślony przy ponad rocznym stażu zatrudnienia.

Kredyt hipoteczny przy dochodzie 10 tys. zł. Banki oferują milion złotych

Przy 10-procentowym wkładzie własnym, dwa banki gotowe są zaoferować kredyt w wysokości ponad 1 mln zł. Ostatni bank w zestawieniu oferuje nieco ponad 770 tysięcy złotych. Pięć banków jest skłonnych pożyczyć kwoty w przedziale od 800 tysięcy do miliona złotych.

W przypadku 20-procentowego wkładu własnego lista kredytodawców nieco się wydłuża, przy czym pierwszy bank w zestawieniu skłonny jest przyznać kredyt w wysokości prawie 1,1 miliona złotych. W sumie cztery banki gotowe są udzielić kredytu na kwotę ponad 1 miliona złotych, a w przedziale od 800 tysięcy złotych do miliona pojawiło się siedmiu kredytodawców.

Kredyt hipoteczny. Ile wyniesie rata kredytu?

Kredyty hipoteczne wiążą się z wieloletnim obciążeniem budżetu domowego. Rata pożyczki na 30 lat (przy 10-procentowym wkładzie własnym) na kwotę około 900 tysięcy złotych wynosić będzie ponad 3870 zł, czyli 38,7 proc. łącznego miesięcznego dochodu. Przy założeniu, że małżeństwo otrzymałoby maksymalny możliwy dla nich kredyt (1 milion złotych), co miesiąc oddawałoby około 4250 zł, czyli 42,5 proc. budżetu domowego.

Natomiast przy 20-procentowym wkładzie własnym, rata pożyczki na 30 lat przy kredycie w wysokości ponad 900 tysięcy złotych wyniesie około 3440 zł, tj. 34,4 proc dochodu gospodarstwa domowego. W przypadku pożyczki na kwotę prawie 1,1 miliona złotych miesięczna rata wyniesie około 4210 zł, czyli 42,1 proc. budżetu domowego.

Zobacz wideo Z czego bierze się boom na mieszkania w blokach z wielkiej płyty?

Kredyt hipoteczny a możliwy wzrost stóp procentowych

Osoby, które zaciągnęły kredyt na mieszkanie lub planują to zrobić w najbliższym czasie, powinny pamiętać o ryzyku, jakie może pojawić się w najbliższych miesiącach. Inflacja może bowiem sprawić, że stopy procentowe, od których zależy wysokość raty, wzrosną.

Początkowo podniesienia stóp nie wykluczali ekonomiści Eryk Łon oraz Grażyna Ancyparowicz - jej zdaniem decyzja powinna zapaść na przełomie października i listopada. W połowie sierpnia dołączył do nich Jerzy Kropiwnicki. - W listopadzie zagłosuję za podwyżką stóp procentowych o 15 pb. - powiedział na antenie Biznes24.

Dlaczego dopiero w listopadzie? Narodowy Bank Polski, którego prezes jest jednocześnie szefem Rady Polityki Pieniężnej, publikuje wówczas prognozy dotyczące inflacji i PKB. Zdaniem ekonomistów PKO pozwolą one "zweryfikować dwie bardzo istotne tezy - czy szczepienia skutecznie przeciwdziałają kolejnym falom pandemii oraz na ile przejściowe są napięcia inflacyjne". Jak podkreślają analitycy, "wynikiem tej weryfikacji może być początek normalizacji polityki pieniężnej, która w pierwszym etapie polegać będzie na ograniczeniu skali skupu aktywów. Dopiero w 2022 roku nastąpi pierwsza podwyżka stóp procentowych".

Więcej o: