Kolejny sygnał ostrzegawczy dla kredytobiorców. Wzrost stóp procentowych może wkrótce zaboleć

Osoby, które zaciągnęły kredyt na mieszkanie lub planują to zrobić w najbliższym czasie, powinny pamiętać o ryzyku, jakie może pojawić się w najbliższych miesiącach. Inflacja może bowiem sprawić, że stopy procentowe, od których zależy wysokość raty, wzrosną.

Utrzymująca się wysoka inflacja może być elementem presji na Radę Polityki Pieniężnej, która określa, jaką wartość mają stopy procentowe. Coraz więcej wskazuje na to, że RPP wartość wskaźnika, od którego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego, podniesie. 

Zobacz wideo Raty kredytów drastycznie wzrosną? Ekspert mówi o pułapce niskich stóp procentowych

Inflacja pociągnie za sobą stopy procentowe? Mogą wzrosnąć

Początkowo podniesienia stóp nie wykluczali Eryk Łon oraz Grażyna Ancyparowicz - jej zdaniem decyzja powinna zapaść na przełomie października i listopada. W połowie sierpnia dołączył do nich Jerzy Kropiwnicki. - W listopadzie zagłosuję za podwyżką stóp procentowych o 15 pb. - powiedział na antenie Biznes24. Za zwolenników podniesienia stóp w ciągu najbliższych miesięcy uznaje się też Łukasza Hardta i Eugeniusza Gatnara.

Dlaczego trzeba czekać do listopada? Bo Narodowy Bank Polski, którego prezes jest jednocześnie szefem Rady Polityki Pieniężnej, publikuje wówczas prognozy dotyczące inflacji i PKB. 

Zdaniem ekonomistów PKO pozwolą one "zweryfikować dwie bardzo istotne tezy - czy szczepienia skutecznie przeciwdziałają kolejnym falom pandemii oraz na ile przejściowe są napięcia inflacyjne". Jak podkreślają analitycy, "wynikiem tej weryfikacji może być początek normalizacji polityki pieniężnej, która w pierwszym etapie polegać będzie na ograniczeniu skali skupu aktywów. Dopiero w 2022 roku nastąpi pierwsza podwyżka stóp procentowych".

CzechyCzechy podniosły stopy procentowe. Drugi raz w ciągu sześciu tygodni

Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności

Stopy procentowe mają związek z comiesięczną ratą za mieszkanie czy dom. "W przypadku kredytów zabezpieczonych hipotecznie o zmiennym oprocentowaniu, bank powinien Ci zaprezentować symulacje kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej, m.in. 3, 5 i 10 proc. oraz dla aktualnego oprocentowania kredytu powiększonego o 4 punkty procentowe" - tłumaczy na swoich stronach KNF. "W obecnym otoczeniu niskich lub wręcz ujemnych stóp procentowych bardzo ważna jest świadomość ryzyka stopy procentowej związanego z należnościami i zobowiązaniami finansowymi, w szczególności w przypadku zobowiązań kredytowych - możliwego wzrostu oprocentowania kredytów, skutkującego wzrostem rat kredytowych" - czytamy w komunikacie Komisji. 

Tymczasem rynek nieruchomości zdaje się nie przejmować tymi sygnałami ostrzegawczymi. W pierwszym półroczu tego roku Polacy zaciągnęli kredyty hipoteczne na kwotę niemal 42 mld złotych - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej. Eksperci BIK prognozują, że do końca 2021 r. liczba ta wzrośnie do rekordowych 83 mld złotych.

Stopy procentowe w ostatnich miesiącach podniosły Czechy i Węgry. W obu wypadkach powodem była inflacja. Polski bank centralny twierdzi, że na razie inflacja ma charakter przejściowy i dlatego podnoszenie stóp nie jest konieczne. Wszystko może się jednak zmienić jesienią. 

Inflacja nieco w dół, ale wciąż wysoko.Inflacja 5 proc., będzie więcej. Co ze stopami? 'Nie ma co czekać'

Więcej o: