Program "Dobry Start" ma być inwestycją w edukację polskich dzieci. Każdego roku ze wsparcia może skorzystać 4,4 miliona uczniów. Świadczenie z programu "Dobry Start" przysługuje na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dzieci z niepełnosprawnościami świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
W roku szkolnym 2021/2022 świadczenie z programu "Dobry Start" przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a nie jak dotychczas gminy lub powiatowe centra pomocy rodzinie. Moment złożenia wniosku o przyznanie świadczenia ma znaczenie, bo wpływa na to, kiedy zostaną wypłacone pieniądze.
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub sierpniu, wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, wypłata świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Wniosek o świadczenie może złożyć:
Wnioski o świadczenie z programu "Dobry Start" można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną. Oznacza to, że wniosku nie można złożyć w formie papierowej w ZUS lub za pośrednictwem poczty. Wniosek składa się przy wykorzystaniu: