Zakopane. Brak szczepień nie służy biznesowi. W Tatrach strach przed restrykcjami dla niezaszczepionych

Tatrzańska Izba Gospodarcza obawia się restrykcji wymierzonych w turystykę dla osób niezaszczepionych. Byłoby to sztuczne ograniczenie popytu - ocenił Karol Wagner z zarządu Izby. Samorządowcy z miast turystycznych przed ewentualnym wprowadzeniem restrykcji chcą konsultacji z rządem.
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

- Obawiamy się możliwości zablokowania turystyki dla gości niezaszczepionych. Byłoby to sztuczne ograniczanie popytu, a w ślad za tym, brak wsparcia ze strony rządowej, bo hotele funkcjonowałyby dla zaszczepionych. Takie ograniczenie nie pozwoliłoby przetrwać do kolejnego sezonu zimowego. Hotelarze spłacali bowiem swoje zobowiązania z minionych kilkunastu miesięcy zamknięcia i może są usatysfakcjonowani kończącym się sezonem wakacyjnym, ale w tym okresie nie zdołali zgromadzić kapitału na nadchodzące trudne czasy jesieni i zimy - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Przedsiębiorca Przedsiębiorca "zweryfikuje zdrowie" pracownika i klienta. Projekt rządu

Nowe restrykcje zablokują turystykę?

Samorządowcy z górskich miast turystycznych także obawiają się nieprzemyślanych restrykcji, które blokowałyby turystykę. Burmistrz Muszyny, a zarazem prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba przypomniał w rozmowie z PAP, że podczas poprzednich obostrzeń zdarzyło się, że, w strefach określonych jako zielone wprowadzono zakaz funkcjonowania turystyki. - To było kompletnym bezsensem. Trzeba obostrzenia ukierunkować lokalnie. Kwestie wprowadzania kolejnych restrykcji powinny być konsultowane z samorządami lokalnymi. W dalszym ciągu nic nie wiemy o ewentualnych restrykcjach po zakończeniu wakacji - powiedział Golba.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zauważył, że biorąc pod uwagę ogromną liczbę turystów podczas wakacji, dochodziło do znikomej liczby zakażeń. Burmistrz podkreślił, że w pełni zaszczepionych mieszkańców Zakopanego jest już ponad 43 proc.

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum targowego. Lublin, 22 kwietnia 2021Ekspert: Pod koniec listopada nawet 30 tys. zakażeń dziennie

- Trudno przewidzieć, jakie rzeczywiście będą podejmowane decyzje na szczeblu rządowym, co do ewentualnych dalszych restrykcji spowodowanych pandemią. Wielu zakopiańczyków się zaszczepiło, a spora część już wcześniej przechorowała Covid i myślę, że nie będziemy obejmowani jakimiś nadzwyczajnymi restrykcjami. Na dzień dzisiejszy jesteśmy optymistami i patrzymy w przyszłość pozytywnie. Nasi hotelarze planują przyjmowanie gości na kolejny sezon. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie stabilna, a przedsiębiorcy będą mogli pracować - powiedział PAP burmistrz Zakopanego. (PAP)

autor: Szymon Bafia/ szb/ amac/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: