Polscy miliarderzy łączą siły ws. atomu. Solorz i Sołowow budują elektrownię jądrową

Dwaj miliarderzy i jednocześnie najwięksi polscy prywatni przedsiębiorcy - Zygmunt Solorz i Michał Sołowow - podjęli decyzję o budowie w Pątnowie elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR).

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym w należącym do Solorza portalu polsatnews.pl, budowa w Pątnowie elektrowni jądrowej odbędzie się na bazie aktywów Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). ZE PAK zakłada inwestycję w cztery do sześciu reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Zobacz wideo Czy Polska elektrownia jądrowa powstanie do 2033 roku?

"Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem (Sołowowem - red.). Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować. Od kilku lat stawiam na czystą i zeroemisyjną energię. Słońce, wiatr, wodór i atom to najważniejsze źródła energii, w jakie inwestujemy. PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii. Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm" - powiedział Zygmunt Solorz, cytowany w komunikacie.

Solorz i Sołowow budują elektrownię jądrową

"Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa - SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną" - podkreślił prezes ZE PAK Piotr Woźny, cytowany w komunikacie.

Elektrownia atomowa, Belgia (zdjęcie ilustracyjne) Elektrownia atomowa w Polsce. Gdzie powstanie? Rząd ma cztery lokalizacje

Na podstawie zawartej umowy, strony zamierzają podjąć współpracę przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej

W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji "brudnej" energii elektrycznej do 2030.

Więcej o: