Sądny dzień dla frankowiczów. Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozpoczęła obrady

Sąd Najwyższy rozpoczął obrady, które mogą mieć znaczenie dla kredytobiorców walutowych. Frankowicze czekają na odpowiedzi na sześć pytań, od których może zależeć dalsza postawa banków w sporach o kredyty sprzed lat.
Zobacz wideo Stopy procentowe w górę? Iwuć: Wyższa inflacja jest korzystna dla rządu

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie zebrała się na wznowionym posiedzeniu w sprawie kredytów walutowych. Izba ma odpowiedzieć na pytania Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej dotyczące rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych.

Pierwszy raz w tej sprawie Izba w pełnym składzie zebrała się 11 maja. Po kilku godzinach obrad posiedzenie zostało odroczone, by poczekać na stanowiska w tej sprawie kilku instytucji, w tym Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

.Rzeka pozwów frankowiczów płynie coraz szybciej.

Sąd Najwyższy odpowie na sześć pytań. Frankowicze czekają od stycznia

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska całej Izbie Cywilnej pytania prawne zadała pod koniec stycznia. Jest ich sześć, dotyczą między innymi skutków prawnych istnienia w umowach kredytowych tak zwanych niedozwolonych klauzul umownych, w jakiej sytuacji umowę kredytową sąd może uznać za nieważną i jakie to niesie konsekwencje.

Podobnymi zagadnieniami, choć w węższym zakresie, zajmowała się już Izba Cywilna w siedmioosobowym składzie 7 maja, odpowiadając na pytanie Rzecznika Finansowego. Skład orzekający uznał, że jeśli sąd orzeknie o nieważności umowy kredytowej, wówczas roszczenia każdej ze stron mają odrębny charakter - czyli konsument może żądać zwrotu w całości spłaconych rat kredytu, a bank może żądać całości udzielonych konsumentowi pieniędzy.

Luty 2015 - demonstracja frankowiczów w Warszawie. Kredytobiorcy domagali się reakcji rządu i banków w sprawie kursu frankaSądny dzień dla frankowiczów i banków. Albo i nie. Mnóstwo kłopotów

Więcej o: