Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowani 533 przypadki koronawirusa. Wczoraj liczba przypadków była mniejsza - wyniosła 406 przypadków. Jak informował Waldemar Kraska, wiceszef resortu, wzrost względem poprzedniego tygodnia sięga kilkudziesięciu procent.
Przedstawiciel ministerstwa potwierdził, że nowych przypadków COVID-19 jest coraz więcej. - To, co mnie niepokoi to to, że razem ze wzrostem nowych przypadków rośnie liczba osób, które są hospitalizowane w polskich szpitalach.
Liczba zajętych łóżek wynosi 588, respiratorów 66, ponad 60 tys. osób przebywa na kwarantannie - podał resort zdrowia w komunikacie.
Naukowcy są zgodni, że najlepszym sposobem ochrony przed infekcją koronawirusem są szczepienia. Dla poszczególnych regionów kraju ich poziom nie jest jednak jednolity.
Jak wynika z danych publikowanych przez Piotra Tarnowskiego poziom wyszczepień waha się od 32,7 do 56,4 proc. - biorąc pod uwagę 49 regionów Polski, które w przeszłości tworzyły województwa. Czerwony kolor, oznaczający niski poziom wyszczepień, widoczny jest głównie na wschodniej ścianie kraju.
I tak najgorzej sytuacja wygląda w rejonie krośnieńskim. Tam poziom zaszczepionych wynosi najmniej, bo 32,7 proc. Identyczna sytuacja panuje w regionie rzeszowskim.
Niski poziom szczepień odnotowano też w rejonie nowosądeckim, tarnowskim, przemyskim, nieco wyższy w tarnobrzeskim i zamojskim. Zła sytuacja panuje również na północy - w rejonie Łomży, gdzie poziom wyszczepień sięgnął zaledwie 34,1 proc.
Na drugim "biegunie" mapy jest rejon stolicy - tu zaszczepionych jest ponad 56 proc., osób, wysoki poziom przyjętych szczepionek na COVID-19 odnotowano też w rejonie poznańskim - 53 proc.
Z danych publikowanych na stronie tarnowski.info wynika też, że rosną inne wskaźniki obrazujące stan pandemii COVID-19. Najbardziej oczywisty, czyli potwierdzona liczba dziennych zakażeń, rośnie nieustannie od początku lipca, kiedy to wartość osiągnęła poziom 100. Pułap 200 zachorowań przebity został w sierpniu, a 300 na początku września.
Rośnie też wskaźnik średniej siedmiodniowej nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Obecnie wynosi 0,90. Wzrasta poziom pozytywnych testów - obecnie wynosi 0,92 proc.