Zapad-2021. Samoloty NATO latają wzdłuż granic nad Polską i Litwą

Wojskowe i cywilne samoloty zachodnich państw krążą m.in. nad Polską w pobliżu granic z Rosją i Białorusią. To najprawdopodobniej efekt rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2021, które od piątku odbywają się na poligonach na terenie obu krajów - donosi Onet.
Zobacz wideo Ekspertka ds. Białorusi o ćwiczeniach Zapad-21

Manewry Zapad-2021

Zapad-2021 to największe rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe od czasu upadku Związku Radzieckiego. W ćwiczeniach bierze udział 200 tys. żołnierzy, 290 czołgów, 15 okrętów oraz 80 samolotów i śmigłowców. Manewry odbywają się na dziewięciu poligonach w Rosji i pięciu na Białorusi. Większość tych białoruskich znajduje się przy granicy z Polską.

Scenariusz ćwiczeń zakłada przetestowanie wspólnej obrony przed agresją lub prowokacją z Zachodu. Jak donosi Onet, dzięki mapie, która wypłynęła do sieci wiadomo, że fikcyjne państwa związkowe Federacji Centralnej (odpowiada terytorium Rosji) i Republiki Polesia (odpowiada terytorium Białorusi powiększonego o część Polski i Litwy) mają bronić się przed agresją sojuszu trzech fikcyjnych republik leżących na terenach północnej oraz wschodniej Polski, Litwy i częściowo Łotwy.

NATO patroluje granice Polski i Litwy z Białorusią

Przed rozpoczęciem manewrów NATO zapowiedziało, że zamierza bacznie przyglądać się działaniom wojskowych. - Jesteśmy czujni, jak zawsze, gdy tego rodzaju duże ćwiczenia odbywają się blisko naszych granic - skomentował szef organizacji Jens Stoltenberg. 

Dyplomaci i wojskowi Sojuszu przyznawali w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, że manewry zwiększają ryzyko wypadków i incydentów, które mogą doprowadzić do sytuacji kryzysowych - pisaliśmy w piątek.  

Według Onetu nad terytorium Polski i Litwy, wzdłuż granic z Rosją i Białorusią, krążą obecnie wojskowe i cywilne samoloty sojuszu. Możliwe, że wyposażone są w urządzenia do teledetekcji, skanowania i fotografowania dużych obszarów - podaje serwis.

Jedną z najciekawszych maszyn, jakie dostrzeżono nad naszym krajem jest amerykański dron rozpoznawczy RQ-4 Global Hawk. Wystartowała ona z bazy na Sycylii we Włoszech i przeleciała nad Polską wzdłuż granicy z Białorusią, a następnie udała się nad Litwę i Łotwę.

W regionie dostrzeżono również samoloty Northrop Grumman E-8C Joint Stars REDEYE8 oraz Bombardier Challenger 650 ARTEMIS. Maszyny prowadzą najpewniej działania rozpoznawcze, są w stanie zlokalizować wojska i sprzęt po białoruskiej stronie granicy.

Więcej o: