Morawiecki dla "FAZ": Unia stale pogłębiająca integrację prowadzi w ślepą uliczkę

- Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic - mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "FAZ", odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zapewnił też, że zgodnie z wyrokiem TSUE Izba Dyscyplinarna SN zostanie rozwiązana.

Premier Mateusz Morawiecki udzielił niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wywiadu, który ukazał się w sobotę 11 września. Tego samego dnia w Polsce wizytę złożyła kanclerz Angela Merkel. Była to jej ostatnia wizyta przed przejściem na polityczną emeryturę. 

Zobacz wideo Jesteśmy na lodowcu Sven. "Pod naszymi stopami sto metrów lodu, każdego roku coraz mniej" [Relacja Spitsbergen odc. 3]

Morawiecki zapowiedział, że Izba Dysycplinarna SN zostanie zlikwidowana

W opublikowanej rozmowie szef polskiego rządu został zapytany m.in. o to, czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie rozwiązana. - Tak, ale w ramach procesu legislacyjnego. Nie ma innej drogi - odpowiedział. 

Premier zapewnił, że rząd ma zamiar zabrać się za tę kwestię w najbliższych tygodniach i miesiącach. Stwierdził, że sądownictwo w Polsce "które długo po 1989 roku zachowało postkomunistyczny charakter, musi jednak zostać zreformowane. Musi też istnieć możliwość pociągnięcia sędziów do odpowiedzialności". Zdaniem polityka ingerowanie władzy wykonawczej w sądowniczą stanowiłaby naruszenie zasady trójpodziału władzy. 

Mateusz Morawiecki podczas rozmowy odniósł się również do kwestii wstrzymanej przez Komisję Europejską wypłaty pieniędzy z Funduszu Odbudowy dla Polski oraz Węgier. Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, powodem tej decyzji miało być kwestionowanie wyższości prawa europejskiego nad krajowym - m.in. niestosowanie się do wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN czy wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie kwestii wyższości prawa krajowego nad unijnym. 

Jak stwierdził premier w wywiadzie, Fundusz nie może mieć żadnego związku z reformą polskiego sądownictwa. Potwierdzić to miała Viera Jourova (wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej). Polityk powiedział też, że oczekuje, iż fundusze zostaną uruchomione w przeciągu kilku tygodni. 

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej 

W rozmowie z "FAZ" Morawiecki wypowiedział się również na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września na terenach przygranicznych panuje stan wyjątkowy. Rząd uargumentował decyzję o jego wprowadzeniu zwiększającą się liczbą migrantów na granicy oraz ćwiczeniami wojskowymi Zapad 2021. 

- Polska i UE muszą być zdolne do ochrony swoich granic - powiedział premier cytowany przez "Deutsche Welle". Oświadczył, że Polska blisko współpracuje z Łotwą i Litwą, stwierdził też, że wydarzenia w Afganistanie nie mogą doprowadzić do kryzysu migracyjnego, a Polska nie wyraża zgody na przymusową alokację migrantów.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że państwa Unii Europejskiej powinny bardzo ściśle współpracować ze sobą pod względem gospodarczym i posiadać "armię europejską" do ochrony granic. - Integracja społeczna czy kulturowa forsowana dziś przez niektórych z pobudek ideologicznych doprowadzi do dezintegracji. Unia stale pogłębiająca integrację prowadzi w ślepą uliczkę - stwierdził. 

Więcej o: