Rekordowe zainteresowanie cudzoziemców studiami na polskich uczelniach

Na polskich uczelniach uczy się obecnie rekordowo dużo zagranicznych studentów - 82,5 tys. osób - pisze "Rzeczpospolita". Z tegorocznych rekrutacji wynika, że będzie ich jeszcze więcej.

- Zainteresowanie studentów z zagranicy jest większe w stosunku do ubiegłorocznej rekrutacji. Zauważamy około dziesięcioprocentowy wzrost - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adam Koprowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei na Uniwersytecie Zielonogórskim mówią o skoku o 20 proc.  

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Cudzoziemcy chcą studiować w Polsce. Jednym z atutów niskie ceny 

Prawie połowę wszystkich cudzoziemców studiujących w Polsce stanowią osoby z Ukrainy - podaje GUS. Na drugim miejscu pod względem liczebności znaleźli się w roku akademickim 2020/2021 studenci z Białorusi, których było 9,7 tys. Kolejną dość liczną grupą są studenci z Indii, których przebywało w Polsce 2,6 tys. Większość studentów z zagranicy (86,5 proc.) studiuje w trybie stacjonarnym.

Wśród powodów, dla których zagraniczni studenci wybierają akurat uczelnie na terenie naszego kraju, na pewno są niskie w porównaniu z innymi krajami UE koszty nauki i możliwości stypendialne, które pomagają pokryć część opłat. "W latach 2017-2019 Minister na stypendia dla cudzoziemców przeznaczył 2 mln 867,4 tys. zł. Finansował m. in. kształcenie ukraińskich studentów w Kolegium Europejskim w Natolinie czy studentów z państw Bałkanów Zachodnich. Realizował także program stypendialny powołany w ramach działań Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego Visegrad Scholarship Program" - czytamy na stronie gov.pl.

Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk - zdjęcie ilustracyjneKorea Północna wystrzeliła pociski balistyczne

- Atutem jest też uznawanie dyplomów polskich uczelni w innych krajach - stwierdza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Kosowicz, prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne. 

Polskie uczelnie przyjazne obcokrajowcom

Polskie uczelnie nawet w tym trudnym czasie [pandemii - przyp. red.] przyciągały młodych szeroką ofertą dydaktyczną, a także możliwością uzyskania stypendiów. W przypadku Ukraińców zaaklimatyzowanie się w Polsce ułatwia też niska bariera językowa i stosunkowo bliska odległość od domu - mówi z kolei cytowany przez portal pulshr.pl Krzysztof Inglot, prezes agencji doradztwa personalnego Personnel Service.

Abdul Ghani Baradar (2020 rok)Rozłam wśród talibów? Między przywódcami miało dojść do ostrej kłótni

Oprócz tego wiele uczelni ma specjalne punkty przygotowane do obsługi obcokrajowców - można tam zasięgnąć wszelkich potrzebnych informacji w języku angielskim, poprosić o pomoc w sprawach administracyjnych czy rejestracji na zajęcia, a także otrzymać pomoc w kwestii legalizacji pobytu. 

Choć studenci zagraniczni są pożądani przez polskie uczelnie, wciąż jednak jest ich stosunkowo mało. "Wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni w Polsce jest jednym z najniższych w krajach OECD. (...) Proces umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego służy rozwojowi uczelni i podnoszeniu jakości kształcenia, a także stymulowaniu innowacyjności kraju. Jest on szansą dla szkół wyższych na przejmowanie najlepszych praktyk, ale też wyzwaniem organizacyjnym. Stopień umiędzynarodowienia uczelni jest również jednym z elementów branym pod uwagę w rankingach uczelni wyższych." - czytamy na stronie internetowej nik.gov.pl.

Więcej o: