Jak ustalili dziennikarze "Business Insidera", Aldi poinformowało już załogi sklepów o tym, że od października sklepy sieci mają być otwarte w niedziele niehandlowe. Szczegóły na razie nie są znane. Sieć ma obecnie w Polsce 180 sklepów i cały czas otwiera nowe, wkrótce będzie obecna w każdym województwie.
- Dynamicznie zmieniająca się sytuacja rynkowa skłania nas do tego, by poważnie rozważyć podjęcie takich działań. Konkurencja wdrożyła już te rozwiązania, co oznacza, że dla naszych klientów również powinniśmy stworzyć możliwość odwiedzenia sklepów Aldi w niedzielę. Jednocześnie wiemy, że taka decyzja - korzystna dla klientów, oznacza zmianę trybu pracy dla naszych pracowników. Optymalizujemy nasze plany, a o wszelkich zmianach poinformujemy w stosownym czasie - poinformowała w rozmowie z "BI" Dominika Juszczyk, menadżerka ds. komunikacji i PR w Aldi Polska.
Kolejne sieci handlowe decydują się na skorzystanie z możliwości ominięcia ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele poprzez wprowadzenie usługi pocztowej. Należą do nich Polo Market, Stokrotka, Dino, Lewiatan czy Biedronka. Ta ostatnia otworzyła już ponad 400 swoich placówek.
Także część sklepów Lidl Polska, które od 5 września otwarto w niedziele niehandlowe, otrzymały status placówek pocztowych. Zgodnie z zapowiedzią, w dni objęte zakazem handlu czynne będą także niektóre sklepy sieci Carrefour.
Zgodnie z projektem nowelizacji z wyłączenia spod zakazu handlu będą mogły korzystać tylko typowe placówki pocztowe, których przeważająca działalność (ponad 50 proc. przychodów) polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu prawa pocztowego, a nie wszystkie placówki pocztowe. Nowelizacja określa też krąg osób, które mogą nieodpłatnie pomagać w sklepie przedsiębiorcy korzystającemu z wyłączeń i prowadzącemu handel osobiście i na własny rachunek. Jest to najbliższa rodzina.
W projekcie nowelizacji wprowadzono też poprawki - jedna z nich zakłada, że vacatio legis zostało wydłużone z 14 dni do trzech miesięcy.