TSUE nakłada karę na Polskę za Turów. "Panowie Morawiecki i Sasin, będziecie płacić z własnej kieszeni?"

"500 tys. euro dziennie - tyle będzie płacić Polska za nieudolność dyplomacji PiS, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Jacka Sasina". "Stan wyjątkowy trzeba coraz pilniej wprowadzić w energetyce" - to tylko niektóre komentarze, które pojawiły się odnośnie decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów.
Zobacz wideo Awantura w Sejmie w sprawie Turowa. Protasiewicz: "To, co rząd wyprawia w sprawie Turowa, to jest dosłownie czeski film!". Suski: "Stajecie po stronie innego państwa w sporze z Polską! Hańba!"

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Rosario Silva de Lapuerta zobowiązała dziś Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tysięcy euro dziennie, począwszy od dnia doręczenia Polsce postanowienia. To 2,3 mln złotych.

Chodzi o kopalnię węgla brunatnego Turów. Wcześniej TSUE zdecydował, że Polska powinna wstrzymać prace kopalni do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu z Czechami. Polska tego nie zrobiła, dlatego Czesi wnieśli o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie. Ostateczny wymiar kary jest znacznie niższy.

TSUE ukarała Polskę za Turów. "Nieudolność dyplomacji PiS"

Poseł PO i sekretarz generalny partii Marcin Kierwiński komentując decyzję TSUE ws. kar dla Turowa napisał:

Co rząd PiS powiedział strajkującym medykom? Że Polski nie stać na realizacje słusznych postulatów tych ciężko pracujących ludzi. Dziś 2 mln kary dziennie za Turów. Polski nie stać przede wszystkim na rząd partaczy, który doprowadza do takich sytuacji.

"500 tys. euro dziennie - tyle będzie płacić Polska za nieudolność dyplomacji PiS, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Jacka Sasina. Tak orzekł TSUE. Powodem jest niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy" - skomentowała na Twitterze Bożena Żelazowska, posłanka na Sejm RP IX kadencji z partii Koalicja Polska.

"Panowie Morawiecki i Sasin, będziecie płacić z własnej kieszeni?" - dodał Dariusz Rosati, ekonomista, były minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

"Stan wyjątkowy trzeba coraz pilniej wprowadzić w energetyce" - podkreśla Konrad Szpak, prezes Instytutu Polityk Publicznych. ekspert ds. energetyki i spraw międzynarodowych. W osobnym wpisie dodał, że jest to "bardzo zła decyzja TSUE, ale jest to pokłosie niekompetencji polskiego rządu i ignorowania problemów".

"0,5 mln euro to 2,3 mln zł. Tyle od dziś będziemy płacić przez arogancję i nieudolność rządu PiS ws. kopalni Turów. Dziś ofiarą rządu PiS padają mieszkańcy zagłębia turoszowskiego. Jako Zieloni ostrzegaliśmy od lat, że to tak się skończy, jeśli nie podejmiemy rozmów z Czechami" - podsumowuje Małgorzata Tracz, przewodnicząca Partii Zieloni i wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

"Sasin zapisze się w historii, jako minister najbardziej obciążający polski budżet. Wybory kopertowe 76 507 400 zł plus Turów 500 tysięcy dziennie i żadnej odpowiedzialności!" - napisał Witold Zembaczyński, wiceprzewodniczący Nowoczesnej.

Więcej o: