Zerowy PIT dla dużych rodzin. Dla kogo kwota wolna od podatku na poziomie 170 tysięcy złotych?

Rodzina z co najmniej czwórką dzieci nie zapłaci podatku dochodowego, jeżeli wspólne dochody nie przekroczą 170 tys. złotych. Tak ma wyglądać kolejna poprawka PiS do Polskiego Ładu.

O zerowym podatku dla dużych rodzin pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W dyskusji dotyczącej poprawki nadal pojawiają się różne koncepcje, lecz pewnym jest, że ulga dla rodzin z czwórką dzieci zostanie przyjęta. Najprawdopodobniej będzie to właśnie zerowy PIT. - Ostatnie słowo należy do premiera Mateusza Morawieckiego - potwierdził w rozmowie z "DGP" reprezentujący środowisko posłów PiS Bartłomiej Wróblewski.

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Kwota wolna od podatku dla rodzin - do 170 tys. zł rocznie

O możliwości wprowadzenia zerowego PIT-u dla dużych rodzin pisaliśmy w Next.gazeta.pl pod koniec czerwca. Jak informowaliśmy wówczas, koncepcja zwolnienia rodzin wielodzietnych z płacenia podatków narodziła się za sprawą Partii Republikanów (czyli ugrupowania, którego liderem jest Adam Bielan). Kamil Bortniczuk, poseł tej partii podawał wtedy, że pomysł został przedstawiony premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i wiceministrowi finansów Piotrowi Patkowskiemu. 

Dzieci z wielodzietnych rodzin wspierają się?Rodziny wielodzietne bez PIT? Ministerstwo Finansów pracuje nad tym

Założenie jest takie, że przy wspólnym rozliczeniu kwota wolna od podatku będzie na poziomie 170 tys. zł rocznie. Skąd taka propozycja? 

- To dokładnie ulga dla młodych razy dwa, czyli dla każdego z rodziców przy wspólnym rozliczeniu. Mówimy więc o wspólnych dochodach rodziców na poziomie ok. 14 tys. zł miesięcznie. Rodziny muszą mieć motywację do posiadania i wychowania dzieci nie tylko w postaci np. 500 plus, ale również ulg podatkowych - przekonywał w najnowszej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" poseł Partii Republikanów Kamil Bortniczuk.

PITUlga dla młodych w 2021 r. Komu przysługuje zerowy PIT?

Jak poinformował "DGP", oprócz zerowego PIT w grę wchodziły także wyższa ulga na czwarte i kolejne dziecko lub iloraz rodzinny, czyli faktycznie możliwość wspólnego rozliczenia z dziećmi.

Więcej o: