Rodziny wielodzietne nie zapłacą PIT? Ministerstwo Finansów pracuje nad takim rozwiązaniem

W ramach programu Polski Ład szykują się zmiany w przepisach podatkowych, które mają zachęcić Polaków do prokreacji. Ministerstwo Finansów pracuje nad tym, by rodziny z co najmniej czworgiem dzieci były zwolnione z podatku dochodowego.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów w naszym kraju jest 60 tys. rodzin wielodzietnych z czwórką i więcej dzieci. Z myślą o nich rząd szykuje zmiany w przepisach podatkowych, które pozwolą im zatrzymać w kieszeniach w sumie 250 mln zł. Taka rodzina zaoszczędziłaby wówczas na podatkach średnio 4,1 tys. zł. Planowane zmiany mają zostać wprowadzone w ramach programu Polski Ład

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Rodziny z co najmniej czwórką dzieci mogą być zwolnione z podatku dochodowego

"Ministerstwo Finansów pozytywnie odnosi się do pomysłu ulgi dla rodzin wielodzietnych. Będziemy, jako rząd, pracować nad rozwiązaniami w tym zakresie" - czytamy w krótkim komunikacie, który resort finansów przesłał redakcji money.pl.

Jak czytamy na portalu money.pl, koncepcja zwolnienia rodzin wielodzietnych z płacenia podatków narodziła się za sprawą Partii Republikanów (czyli nowego ugrupowania, którego liderem jest Adam Bielan). Kamil Bortniczuk, poseł tej partii poinformował, że pomysł został przedstawiony premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i wiceministrowi finansów Piotrowi Patkowskiemu

Program jest nowy i mało kto o nim słyszał. Nawet wśród przyjaciół partii nie wszyscy zdążyli wyrobić sobie na jego temat zdanie. Jadwiga Emilewicz, była wicepremier w rządzie PiS, przyznaje, że o pomyśle Republikanów dowiedziała się dopiero w ostatni poniedziałek, po ich kongresie. Poproszona o opinię na jego temat odpowiedziała krótko: "śmiały projekt"

- czytamy.

Kto skorzystałby na zmianach najbardziej?

Zdaniem ekspertów podatkowych beneficjentami nowego programu będą te rodziny, które będą miały do odprowadzenia za 2022 r. podatek wyższy niż 6924,12 zł. Tyle obecnie wynosi bowiem ulga podatkowa na czworo dzieci. Zatem każdy rodzic lub małżeństwo, które będzie miało do zapłacenia podatek wyższy niż 6,9 tys. zł, na tym rozwiązaniu już skorzysta.

Więcej o: