Bitcoin zalicza potężny spadek. Bank centralny Chin: Kryptowaluty są nielegalne

Ludowy Bank Chin ogłosił, że kryptowaluty są "nielegalne" i będzie zwalczał ich stosowanie na rynku. Po tej zapowiedzi bitcoin zaliczył spadek z 45 tys. dolarów do nawet poniżej 41 tys. dolarów.
Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

Bank centralny Chin ogłosił w piątek, że kryptowaluty są "nielegalne" - podaje agencja Reuters, powołując się na komunikat banku. Dziesięć chińskich agencji rządowych, w tym bank centralny, a także regulatorzy bankowości, papierów wartościowych i wymiany walut, ogłosiło we wspólnym dokumencie, że będą ściśle współpracować w celu ograniczenia handlu wirtualnymi walutami.

Kryptowaluta Bitcoin (zdjęcie ilustracyjne) UE chce zakazać kryptowalutowej anonimowości. "To sposób prania pieniędzy"

Ludowy Bank Chin (PBOC) powiadomił, że kryptowaluty nie mogą funkcjonować na rynkach tak jak tradycyjne waluty, a giełdy zagraniczne nie mogą świadczyć usług przez internet na rzecz inwestorów z Chin kontynentalnych. Bank centralny zabronił również instytucjom finansowym, firmom płatniczym i internetowym wspierania handlu kryptowalutami. 

Bitcoin ostro w dół. Pozostałe kryptowaluty oberwały jeszcze mocniej

Reakcja inwestorów na oświadczenie chińskiego banku centralnego była natychmiastowa. Najpopularniejsza na świecie kryptowaluta bitcoin zaliczyła w piątek spadek aż o ok. 7 proc. do poziomu 41 tys. dolarów. Druga pod względem popularności cyfrowa waluta ethereum również zareagowała - jej cena spadła o około 10 proc. z 3,1 tys. dolarów do poniżej 2,8 tys. dolarów. To jednak, według analityków, może być dopiero początek tąpnięcia na tym rynku.

Bitcoin we wtorek spadł poniżej 40 tys. dolarów Bitcoin zalicza kolejną potężną przecenę. Dla odmiany winne Chiny, a nie Elon Musk

19 maja bieżącego roku Ludowy Bank Chin ogłosił, że kryptowaluty nie mogą być używane jako metoda płatności i uznał, że "nie są prawdziwymi walutami". Po tej zapowiedzi nastąpiła wręcz paniczna wyprzedaż Bitcoina. Tego samego dnia najpopularniejsza kryptowaluta świata zaliczyła spadek nawet o ponad 20 proc. i zbliżyła się do poziomu 30 tys. dolarów. Tymczasem w kwietniowym szczycie notowań było to nawet 65 tys. dolarów.

Więcej o: