Kłócimy się z Białorusią, ale nie o cement. W 2021 r. Łukaszenka sprzeda nam aż 500 tys. ton

Wśród sankcji nałożonych na Mińsk nie ma embarga na sprzedaż cementu do Polski. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu Lewica apeluje do rządu o nałożenie blokady na produkt białoruskich państwowych cementowni.

Jak podaje Lewica na swojej stronie internetowej, rodzima produkcja cementu jest w stanie zabezpieczyć potrzeby krajowego rynku, jednakże cement zza wschodniej granicy jest tańszy. Jak podkreślał Krzysztof Kieres, prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu, produkcja na Białorusi nie jest obciążona kosztami transformacji klimatycznej, w tym bardzo drogimi prawami do emisji CO2.

Import białoruskiego cementu w ostatnich latach wzrósł w ciągu ostatnich czterech lat o ponad 300 proc. W 2020 roku 440 tysięcy ton białoruskiego cementu trafiło do Polski, w tym roku po sześciu miesiącach jest już to 233 tysiące ton. Eksperci szacują, że do końca 2021 r. przekroczy pół miliona ton. 

Cement z Białorusi w Polsce

Eksport cementu z Białorusi przybiera na sile, a rozbudowa infrastruktury w Polsce tylko zwiększy zapotrzebowanie na tańsze produkty zza wschodniej granicy. "Rząd pomimo apeli branży nie podejmuje stosowanych działań, co pozwala państwowym cementowniom Łukaszenki zarabiać ogromne pieniądze na rzecz reżimu. Polscy producenci są w tej sprawie dyskryminowani podwójnie, ponieważ nie mają takich samych szans sprzedaży swoich produktów na Białorusi, jak ich konkurenci z tego kraju w Polsce. Niestety i w tej sprawie rząd Morawieckiego nie podejmuje stosownych działań i nie upomina się o interesy rodzimych producentów, którzy domagają się wyrównania szans" - czytamy na stronie internetowej Lewicy.

- Mija sześć miesięcy od aresztowania polskiego Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys. Premier Morawiecki wielokrotnie informował, że będzie stosował różnego rodzaju naciski, w tym również naciski gospodarcze, żeby uwolnić polskich patriotów. Niestety na dzień dzisiejszy wśród tych sankcji, które dotykają w jakimś tam stopniu reżim białoruski, nie ma bardzo ważnego składnika, nie ma cementu. Dzisiaj setki kilometrów autostrad w Polsce budowane są z białoruskiego cementu, a Łukaszenka siedzi, ogląda telewizję i się śmieje - mówił na konferencji prasowej poseł Przemysław Koperski.

- Biznes cementowy w Polsce, który jest bardzo mocno sytuowany w województwie świętokrzyskim i małopolskim jest obarczony wymogami Unii Europejskiej i te wymogi spełnia. Apelujemy o ochronę miejsc pracy naszych rodaków - dodał poseł Andrzej Szejna.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu Lewica zaapelowała do rządu o nałożenie embarga na cement produkowany przez białoruskie państwowe cementownie. 

Więcej o: