Polacy mieli dostać kolejny dzień wolny od pracy. Ale nowe święto może być tylko "upamiętnieniem"

- Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - argumentował prezydent Andrzej Duda wnosząc o ustanowienie nowego święta. Wiele wskazuje na to, że w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pójdziemy do pracy.

27 grudnia w kalendarzu ma się pojawić nowe święto. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie musi być jednak dniem wolnym od pracy. 

Zobacz wideo Zandberg o sytuacji na granicy: Chciałbym, żeby państwo zachowywało się po ludzku

Prezydent chce nowego święta. Ale nie będzie dniem wolnym

Wpisanie do kalendarza nowego święta to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Aktualna wersja projektu wskazuje jednak, że dzień ten nie będzie świętem państwowym. Taka zresztą była intencja głowy państwa - Andrzej Duda od początku deklarował, że chodzi mu o "upamiętnienie powstania". 

- Cieszę się, że jesteśmy tu zgodni z inicjatorami akcji, że jej celem jest upamiętnienie rocznicy świętem, a przez to szerokimi działaniami edukacyjnymi w skali całego kraju, by o Powstaniu wiedzieli i pamiętali wszyscy obywatele, a nie ustanowienie dnia wolnego - argumentował prezydent, składając projekt ustawy. - Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju. Świętym prawem Wielkopolan jest domagać się święta narodowego z tej wielkiej i ważnej okazji, jaką jest wola uczczenia czynu zbrojonego, jakim było Powstanie Wielkopolskie - dodał.  

Polacy mają 13 dni wolnych w roku

Do wprowadzenia nowego święta przekonali prezydenta działacze z Wielkopolski. Chcą, by uznać 27 grudnia świętem państwowym ze względu na to, że tego dnia w 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie. To jedyne tak duże, znaczące i zakończone zwycięstwem powstanie w historii Polski. 

Ostatnia zmiana w liczbie dni wolnych nastąpiła dekadę temu. Świętem państwowym zostało wówczas święto kościelne Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. Liczba dni w roku wolnych od pracy (poza sobotami i niedzielami) wzrosła wtedy do 13. Dodanie kolejnego dnia wydłuży ten czas do równych dwóch tygodni. Jeśli ustawa wejdzie w życie, odczujemy to w święta Bożego Narodzenia. Wolne będą wtedy aż trzy dni: 25, 26 i 27 grudnia. To oznacza aż trzy i pół dnia bez handlu, ponieważ w Wigilię 24 grudnia sklepy zazwyczaj zamykają się o godzinie 13.00.

Więcej o: