Ustawa podpisana 28 września przez Andrzeja Dudę wprowadza zapisy, które pozwalają każdemu konsumentowi na zapłacenie za usługi lub kupowany towar gotówką i zapłata w tej formie musi zostać przyjęta. Wyjątkiem są między innymi sytuacje dotyczące sprzedaży w internecie oraz sprzedaży prowadzonej w miejscu, w którym nie ma personelu i obowiązuje samoobsługa.
Projekt zmiany ustawy o usługach płatniczych został w maju 2021 roku zgłoszony do Sejmu przez prezydenta na wniosek prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Nowe regulacje wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia" - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP.
Zmiany zapisanie w nowelizacji mają pomóc 4,5 milionom osób, które nie korzystają na co dzień z płatności bezgotówkowych. - Mówimy o takiej sytuacji, kiedy do tej pory przedsiębiorca przyjmował wyłącznie zapłatę w formie bezgotówkowej i ta zmiana prawa skutkuje tym, że akceptant nie może odmówić przyjęcia zapłaty [gotówkowej - red.] od konsumenta - mówił doradca prezydenta Paweł Mucha w Programie I Polskiego Radia.
Jak tłumaczył Mucha, w obecnym systemie prawnym znajduje się luka, która pozwala na wykluczenie społeczne. W ocenie projektodawców, wskazując akceptowane sposoby płatności, należy mieć na uwadze zwyczaje płatnicze społeczeństwa oraz potrzebę równego dostępu wszystkich grup społecznych do preferowanych przez nie form płatności, w tym płatności gotówkowych.
Obowiązek przyjęcia płatności w formie gotówkowej nie będzie bezwzględny. W ustawie przewidziano kilka wyjątków. Jeden z nich wprowadzono podczas prac podkomisji stałej ds. instytucji finansowych. Obowiązek przyjęcia płatności gotówkowej nie będzie obowiązywał:
Przepis nie będzie miał zastosowania również do sytuacji, gdy jednorazowa transakcja, bez względu na wynikającą z niej liczbę płatności, będzie równa lub większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w III kwartale roku poprzedniego (ogłasza je prezes Głównego Urzędu Statystycznego).