Inflacja na energetycznym dopalaczu. Masz pytania dotyczące cen energii? Zadaj je ekspertowi w Q&A Gazeta.pl

Nie ma w zasadzie dnia bez nagłówków o tym, jak rosną ceny paliw, gazu czy energii elektrycznej. Problemem zajmują się rządy różnych europejskich państw, a sprawa może wejść na jeszcze wyższy poziom. Do czego prowadzi to, co dzieje się teraz na rynkach i w gospodarkach? Pytania w tym temacie przesyłajcie do nas na adres: news_gazetapl@agora.pl. W czwartek 7 października zadamy je ekspertowi w programie Q&A Gazeta.pl.

Można odnieść wrażenie, że w ostatnich tygodniach tematyka (globalnie) artykułów biznesowych skupiona jest wokół kilku zaledwie tematów. I tak jest - na świecie największym aktualnie wyzwaniem ekonomicznym jest, najogólniej mówiąc, wzrost cen.

Energia podbija inflację. Co się dzieje? 

Chodzi nie tylko o koszt zapełnienia lodówki przez konsumentów na zakupach w markecie. Rosną rachunki za energię elektryczną i gaz, więcej trzeba zapłacić za tankowanie na stacjach paliw, drożeją też wreszcie surowce potrzebne firmom do produkcji. To, że problem jest poważny, pokazały niedawno Chiny, gdzie w części kraju pojawił się problem z produkcją energii, a jej dostawy były ograniczane. Mówi się już wręcz o kryzysie energetycznym i ceny związane z energią podbijają ogólny wskaźnik inflacji.

Z czego to wynika, kiedy, a może czy to się zmieni, jak to odbije się na naszych wydatkach i jak może wpłynąć na działania decydentów ekonomicznych i politycznych? Zapraszamy do przesyłania pytań na adres: news_gazetapl@agora.pl. W najbliższy czwartek, o 12:00, w programie Q&A na wasze i nasze pytania odpowie ekspert. 

Więcej o: