Dynamiczny rozwój Polski bez środków z UE? Morawiecki wskazuje na drogi. "A za PO..."

- Nasz wzrost jest coraz mocniej oparty o wewnętrzne czynniki i stabilny system finansów publicznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki, wskazując na program budowy dróg i autostrad. Tak szef rządu odniósł się do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego, według którego Polska może zapewnić sobie dynamiczny rozwój bez środków z UE.
Zobacz wideo Stopy procentowe ani drgną. Zmowa Glapińskiego i Morawieckiego? Gowin: Nie wiem czy formalna, ale faktyczna tak

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środę podczas konferencji prasowej, że za rządów Platformy Obywatelskiej program budowy dróg i autostrad w około 70 proc. opierał się na środkach pochodzących z Unii Europejskiej. - Polska nie miała zdolności akumulacji kapitału pod duże przedsięwzięcia infrastrukturalne 10-15 lat temu - powiedział szef rządu, cytowany przez Dziennik.pl.

Adam Glapiński, prezes NBP.Prezes Glapiński przed decyzją RPP. "Zbliża się konieczność podwyżki stóp"

Morawiecki: "Wzrost Polski coraz mocniej oparty o wewnętrzne czynniki"

Dodał, że w nowym wariancie krajowego programu budowy dróg i autostrad, którego wartość sięga 300 mld zł, 80 proc. środków pochodzi z budżetu państwa.

- Nasz wzrost jest coraz mocniej oparty o wewnętrzne czynniki i stabilny system finansów publicznych, ale jednocześnie oczywiście bardzo dobrze jest nam rozwijać w ramach układu globalnego i europejskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Prezes NBP Adam Glapiński na sejmowej galerii. Warszawa, 10 czerwca 2016Adam Glapiński chwali rząd: Od rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów

Polska nie potrzebuje środków z UE dla szybkiego rozwoju?

Słowa szefa rządu są nawiązaniem do wtorkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego. - My bez środków zagranicznych jesteśmy w stanie dokonać rozbudowy energetyki jądrowej, my bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie sobie doskonale zapewnić ten dynamiczny rozwój. Tym bardziej że duża część tych środków to jest pożyczka - stwierdził Glapiński.

- My sami możemy pożyczki brać, jak chcemy, każdy nam dam. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy - jako kraj, jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać - podkreślił szef NBP.

Powyższymi słowami Adam Glapiński odniósł się do kwestii Krajowego Planu Odbudowy. Przypomnijmy, że Polska jako jedyny kraj UE nie poznała daty akceptacji swojego wniosku złożonego w Komisji Europejskiej. W ramach europejskiej inicjatywy do Polski mogłoby trafić ok. 23,9 mld euro bezzwrotnych dotacji i ponad 34,2 mld euro w ramach nisko oprocentowanych pożyczek.

Więcej o: