Rekord lotnictwa. Samolot Quantas utrzymywał się w powietrzu ponad 17 godzin

Przelot samolotu Boeing 787 - Dreamliner zapisze się w historii lotnictwa jako najdłuższy lot komercyjny linii Quantas. Australijskie linie lotnicze ustanowiły rekord, wykonując jednorazowy bezpośredni lot z Buenos Aires do miasta Darwin na Terytorium Północnym Australii.

We wtorek 6 października, Dreamliner dowiózł do ojczyzny 107 Australijczyków, którzy utknęli w Ameryce Południowej w związku z obostrzeniami covidowymi. Jak podaje CNN Travel, lot ustanowił dwa rekordy linii Quantas: najdłuższy pokonany dystans (15 020 km) i najdłuższy czas w powietrzu w przypadku lotu komercyjnego (17 godzin i 25 minut). Przed pandemią najdłuższy bezpośredni lot pasażerski Qantas łączył Londyn i Perth, który miał "zaledwie" 14 498 km i trwał 16 godzin i 45 minut.

Zobacz wideo Przełamanie bariery dźwięku

Najdłuższy lot komercyjny non-stop. Qantas zabrał pasażerów z Buenos Aires do Darwin

W przeszłości Qantas obsługiwał dłuższe loty bez międzylądowań niż lot Buenos Aires - Darwin, ale nie jako loty komercyjne. Lot testowy z Nowego Jorku do Sydney trwał 19 i pół godziny, a samolot pokonał dystans 16 200 km. Jednak ten lot testowy non-stop nie przewoził pasażerów opłacających swój lot i odbywał się w ściśle określonych warunkach - z limitami pojemności i bagażu.

Jak pisaliśmy na stronie podroze.gazeta.pl, sprowadzaniu Australijczyków do ojczyzny pomogło biuro podróży Xtravel z Nowej Zelandii. Jak mówiła Victoria Keating z Xtravel, granice Argentyny zostały otwarte 1 października, ale wielu Australijczyków obawiało się, że nie będą w stanie dotrzeć na lot 5 października. Obecnie każdy zaplanowany lot do Argentyny musi być zatwierdzony przez rząd. Może się więc okazać, że jeśli jakiś lot zostanie odwołany, będzie za późno, żeby wyczarterować samolot do Argentyny. 

Mamy Australijczyków na północy w Wenezueli i Kolumbii, na samym krańcu Argentyny i Chile, a także w Gwatemali, Salwadorze, Meksyku, a nawet w USA. Ci ludzie muszą spakować walizki, swoje życie, oddać klucze, zrezygnować z pracy… a co się stanie, jeśli lot zostanie odwołany? Jest dużo niepewności

- zastanawiała się Victoria Keating. 

Więcej o: