Polexit realnym scenariuszem dla coraz większej liczby Polaków. Co sądzą o Przyłębskiej? [SONDAŻ]

42 proc. badanych uważa, że wyjście z naszego kraju z Unii Europejskiej to realny scenariusz - wynika z badań "United Surveys" dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". To znacznie więcej niż przed wydaniem wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie wyższości prawa polskiego nad europejskim.
Zobacz wideo Radosław Sikorski: UE stosuje wobec Polski te same kryteria, jakie stosuje wobec innych krajów

Co Polacy sądzą o możliwości wyjścia z Unii Europejskiej, jak oceniają wyrok wydany przez Trybunał Konstytucyjny i samą Julię Przyłębską? Kilka sondaży przeprowadzonych w ostatnim czasie rzuca światło na tę kwestię.

Coraz więcej Polaków uważa, że polexit może mieć miejsce

42 proc. badanych uważa, że wyjście z naszego kraju z Unii Europejskiej to realny scenariusz. W porównaniu z wrześniem oznacza to spory wzrost, bo wówczas podobną możliwość zakładało 30 proc. ankietowanych - wynika z badań "United Surveys" dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzonych tuż po ogłoszeniu orzeczenia TK

Z badania wynika też, że Polacy są zorientowani w sprawie sporu, który rozstrzygał Trybunał - 76 proc. słyszało, że wyrok został wydany, 66 proc. spośród nich wiedziało, jakiej sprawy dotyczył. 

Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to początek polexitu

O ile coraz więcej Polaków zakłada, że polexit może się wydarzyć, to jednak silne przekonanie, iż stanie się tak wskutek wyroku TK, występuje o mniejszości badanych. 

Twierdzenie "Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa polskiego wobec unijnego to początek polexitu" jest zdecydowanie prawdziwe dla 19,7 proc. badanych, a raczej prawdziwe dla 23,2 proc. badanych - wynika z kolei z ankiety opublikowanej przez "Rzeczpospolitą". Z twierdzeniem zdecydowanie nie zgadza się 27,2 ankietowanych, raczej nie zgadza się 18,1 proc. 11,8 nie ma na ten temat zdania. By zobaczyć wykres, kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym. 

Polacy nie wierzą w niezależność TK

Dziennik zapytał też o ocenę niezależności Trybunału. Na twierdzenie "Trybunał Konstytucyjny w składzie z Julią Przyłębską, Stanisławem Piotrowiczem i Krystyną Pawłowicz jest niezależny i może wypowiadać się w sprawie relacji pomiędzy prawem polskim i unijnym" 45,6 proc. badanych odpowiada "zdecydowanie nie zgadzam się". 11,5 proc. odpowiada z kolei "raczej nie zgadzam się". "Zdecydowanie zgadzam się" odpowiedziało 22,2 proc. ankietowanych, "raczej się zgadzam" 8,1 proc., a "nie wiem" odpowiedziało 12,6 proc. badanych. 

Podobne pytanie zadała Wirtualna Polska. Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że Polska zmierza w kierunku wyjścia z UE? 45,4 proc. badanych przez "United Surveys" stwierdziło, że wyrok TK nie jest wydarzeniem, które może doprowadzić do polexitu. "Zdecydowanie nie" i "raczej nie" zaznaczyło po 22,7 proc. ankietowanych.

Przeciwnego zdania jest 38,7 proc. badanych - oni stwierdzili, że orzeczenie Trybunału pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej może doprowadzić do opuszczenia Unii. "Zdecydowanie tak" wskazało 13,5 proc. badanych, a "raczej tak" 25,2 proc. 

Więcej o: